MZKiD logo

Sygnatura
MK-4484 NH

Opis

Moneta stanowi czwartą z serii "Skarby Stanisława Augusta, odwzorowującą słynną osiemnastowieczną serię medalierską z wizerunkami królów Polski, wykonaną na zlecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Królewskie medale powstawały w mennicy warszawskiej w latach 1791-1797/1798. Ich twórcami byli dwaj wybitni medalierzy Jan Filip Holzhaeusser i Jan Jakub Reichel. Medale były wzorowane na portretach namalowanych w latach 1768-1771 przez Marcella Bacciarellego do Pokoju Marmurowego w Zamku Królewskim w Warszawie. Moneta jest wierną kopia medalu, zachowuje średnicę i wysokość reliefu oryginału. Dotyczy to portretu króla prezentowanego na rewersie. Życiorys króla, umieszczony na awersie, został pomniejszony, ponieważ towarzyszy im otok z nazwą państwa, godłem RP, nominałem oraz rokiem emisji.
aw. Popiersie króla ujęte w profilu lewym. Wizerunek króla jest swobodnym nawiazaniem do portretu autorstwa Marcella Bacciarellego (odmienna korona i strój, wyeksponowana tarcza z ukoronowanym lwem, pokazujacym - w odbiciu lustrzanym - herb przyłączonej Rusi Czerwonej). W górnym łuku napis: CASIMIRUS MAGNUS. U dołu sygnatura: H.
rw.W polu życiorys króla w języku łacińskim (tłumaczenie: Syn Łokietka, pierwszy prawa ojczyste zebrał i ułożone w Wislicy ogłosił, miast wiele obwarował, Ruś Czerwoną do Korony przyłączył, pragnął zrobić i zrobił szczęsliwymi obywateli i rolników; ostatni z domu Piasta król. Umarł roku 1370. W otoku napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA 50 ZŁ. U dołu orzeł przyjety dla godła RP oraz data emisji: 20-14.
Napis na otoku: Skarby Stanisława Augusta " Kazimierz Wielki".