10 zł, Brakteat Leszka Białego (1206-1227)

Karpińska-Kopiec Dominika,
2014 r.
Polska (Mennica Polska SA w Warszawie),
fi 32 mm
srebro,
bicie (stempel lustrzany),
moneta (Leszek Biały),
MK-4526 NH

aw. Z lewej strony odbicie współczesnej monety (metryka) z wizerunkiem orła przyjetym dla godła RP, nazwą państwa, nominałem i rokiem emisji. Z prawej strony przedstawienie ostrołukowej pieczęci pieszej księcia. Książe widnieje w pełnym uzbrojeniu, z włócznią z proporcem w jednym ręku, a tarczą w drugim. W otoku napis: +SIGIL[LVM] LESTCONIS DVICI[S] [POLON]IE (Pieczęć Leszka, księcia Polski). rw. Wizerunek brakteatu z wyobrażeniem skrzydlatego smoka. Smok jest zwrócony w lewo z głowa skierowana do tyłu, skrzydła ma rozłozone a ogon podwiniety. Kołnierz monety szeroki, częściowo ukruszony. Numizmat umieszczony na tle zarysu fasady późnoromańskiego kościoła cystersów w Sulejowie. W lewym łuku napis: BRAKTEAT LESZKA BIAŁEGO.