Wiesław Dembski (1933–2017). Mezzotinty
Od 10 listopada, w Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie prezentowana jest wystawa czasowa „Wiesław Dembski (1933–2017). Mezzotinty”. Na ekspozycji znalazły się grafiki autorstwa Wiesława Dembskiego, pochodzącego z Ciechocinka, profesora gdańskiej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych. Dzieła należą do zbioru rycin podarowanych …
Pod dachem nieba. III Plener Artystów Plastyków z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej, Nieszawa 2024
Na początku czerwca bieżącego roku odbył się trzydniowy plener, gromadzący lokalnych artystów. Twórcy ponownie odwiedzili malowniczą Nieszawę, goszcząc w murach pofranciszkańskiego klasztoru. To niewielkie nadwiślańskie miasto i jego najbliższe okolice stały się inspiracją dla powstania wielu prac plastycznych. Dominują pejzaże …
O MAŁY WŁOS! RZECZ O FRYZJERSTWIE I BARBERINGU
Od 20 października w Zbiorach Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku prezentowana jest wystawa O mały włos! Rzecz o fryzjerstwie i barberingu przybliżająca historię fryzjerstwa począwszy od starożytności aż po koniec lat 70. XX w. Zaprezentowano na niej …
„Kujawska Galeria Sztuki Polskiej XIX i początku XX wieku”
„Kujawska Galeria Sztuki Polskiej XIX i początku XX wieku” jest wielowątkową opowieścią, która prowadzi przez nurty i style w sztuce tego okresu, tematy dzieł, postaci autorów należących do czołówki polskich artystów oraz odsłania dorobek kujawskich twórców, znanych, ale rzadziej prezentowanych w …
MŁYN WODNY
Młyn odbudowano na starym podpiwniczeniu przy jazie piętrzącym rzekę Lubieńkę. Budynek w formie opisanej w 1821 r. wyposażony jest w pełni sprawny układ napędowy z kołem wodnym i działającą linię przemiału zboża. Wnętrza zaaranżowano na okres międzywojenny.
Malowane skrzynie z Kujaw i ziemi dobrzyńskiej.
Wystawa stała na parterze Muzeum Etnograficznego ponownie udostępniona dla zwiedzających. W br. wraz z przeniesieniem do spichlerza dworskiego w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce zabytków z zakresu rolnictwa, hodowli i rybołówstwa, zmieniona została część wystawy stałej w Muzeum Etnograficznym we …
Dorota Sobolewska „24 426”. Instalacja graficzna
Od 8 września 2024 r. w Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie prezentowana jest wystawa instalacji graficznej Doroty Sobolewskiej pt. “24426”. Wystawa „24 426” poświęcona jest pamięci dziadka autorki – Jana Wąsickiego, więźnia politycznego KL Stutthof w okresie od 30.07.1943 do 25.01.1945, oznaczonego w …
MONUMENTALNE GROBOWCE Z EPOKI KAMIENIA. PARK KULTUROWY SARNOWO. PARK KULTUROWY WIETRZYCHOWICE
Ekspozycja, opracowana przez Kolegów z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, poświęcona jest tzw. „polskim piramidom” — monumentalnym grobowcom kujawskim z epoki kamienia, zwanym często megalitami (od greckich słów megas — wielki i lithos — kamień). Te imponujące struktury, wzniesione około 5500 lat temu …
WYSTAWA XLI PLENERU MALARSKIEGO DLA DZIECI I MŁODZIEŻY PT. „BAZYLIKA KATEDRALNA”
Od 26 maja w gmachu Muzeum Etnograficznego we Włocławku prezentowana jest wystawa prac laureatów XLI pleneru malarskiego dla dzieci i młodzieży pt. „Bazylika katedralna”. W plenerze uczestniczyło 110 osób z czego prace oddało 101 uczestników, w tym: dzieci w wieku …