Wystawa Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Teofila Ociepki

Zbiory Sztuki
2023-10-14 - 2023-11-26

W pięknych wnętrzach Zbiorów Sztuki przy ul. Zamczej od 14 października do 26 listopada oglądać można prace kilkudziesięciu artystów wybranych przez konkursowe Jury XIV edycji biennale, Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Teofila Ociepki organizowanego przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Idee profesora Aleksandra Jackowskiego by wydobyć na światło dzienne niezwykłą samorodną twórczość wciąż towarzyszą tej największej prezentacji polskich artystów z kręgu sztuki intuicyjnej, naiwnej, art brut. Twórcy ludowi powoli odchodzą, ale outsiderzy będą tworzyć zawsze. Wielu funkcjonuje na marginesie życia społecznego, to często osoby niepełnosprawne, wykluczone społecznie. Związane z Konkursem najwybitniejsze postaci polskiej sztuki intuicyjnej przemawiają głosem do bólu szczerym, którego nie można zbagatelizować.

Biennale umożliwia uczestnikom współpracę z uznanymi już artystami, muzeami, ludźmi zajmującymi się promocją i krytyką sztuki, ale przede wszystkim konfrontację z innymi artystami i odbiorcą.

Mecenasami projektu są Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury i Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Katarzyna Wolska

Galeria SLiN KPCK w Bydgoszczy