MZKiD logo

Muzeum Ziemi Kujawskiej i
Dobrzyńskiej we Włocławku

Wystawa czasowa „Ryszard Lewandowski. Grafika i rysunek”


Gdzie:
Muzeum w Nieszawie
Kiedy:
2022-11-27 - 2023-01-15

Od 27 listopada 2022 r., w Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie, prezentowana jest wystawa dzieł nieszawskiego artysty pt. „Ryszard Lewandowski. Grafika i rysunek”.

Ryszard Lewandowski urodził się w 1953 r. w Aleksandrowie Kujawskim. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w pracowni malarstwa prof. Mieczysława Ziomka. Zajmuje się malarstwem olejnym, pastelami, grafiką warsztatową w technikach metalowych i projektowaniem graficznym. Dorobek twórczy prezentuje na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. W 2000 r. otrzymał odznakę Zasłużony Działacz Kultury przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP,  w 2001 r. wyróżnienie Starosty Aleksandrowskiego za twórczość, zaś w 2003 r. nagrodę Złota Muza 2003 za osiągnięcia w dziedzinie kultury.

Jest animatorem kultury, organizatorem plenerów malarskich pastelistów, ale także dla studentów malarstwa UMK w Toruniu, za co został uhonorowany w roku 2004 medalem 200-lecia tradycji Wydziału Sztuk Pięknych. Należy do Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Od 1990 r. pracuje w Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie, oddział Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Wystawa „Ryszard Lewandowski. Grafika i rysunek” jest prezentacją zaledwie fragmentu bogatego dorobku nieszawskiego artysty. Wśród delikatnych sztychów o subtelnej, aksamitnej tonacji oraz wyrazistych i niezwykle drobiazgowych rysunków odnaleźć można szerokie spektrum zainteresowań tematycznych twórcy. Ważne miejsce zajmują wśród nich przedstawienia religijne, inspirowane dziełami dawnych mistrzów malarstwa i rzeźby. Nie brak także przedstawień ukochanej przez mistrza Nieszawy, piękna jej zabytków i otaczającego krajobrazu. Ryszard Lewandowski jest doskonałym portrecistą swojego miasta, zapisującym w plastycznych formach przemijające piękno nadwiślańskiej miejscowości. Z taką samą wrażliwością oddaje także wizerunki innych miast – Łodzi czy Gdańska, bawiąc się światłem i cieniem flirtującymi na powierzchni murów i detalach architektonicznych. To bardzo osobista wystawa, na której artysta, animator sztuki, społecznik i muzealnik po raz pierwszy prezentuje swoje dzieła w rodzinnym mieście.

Adam Zapora

Wystawa czynna od 27.11.2022 r. do 15.01.2023 r.

Skip to content