PALETA KUJAW. IKONOGRAFIA REGIONU W MALARSTWIE, GRAFICE I RYSUNKU XX W.

Zbiory Sztuki
2023-05-26 - 2023-09-24

Od 26 maja 2023 r., w gmachu Zbiorów Sztuki przy ul. Zamczej prezentowana jest wystawa „Paleta Kujaw. Ikonografia regionu w malarstwie, grafice i rysunku XX w”.

Ekspozycja jest przekrojową prezentacją widoków Kujaw ukazanych na ponad 100 obrazach, grafikach oraz rysunkach powstałych od początku XX w. do lat 90. ubiegłego stulecia. Zgromadzone prace przedstawiają krajobrazy pól, wsi, miast i miasteczek, jezior, rzek oraz obiektów sakralnych i dworów. Wystawa obejmuje dzieła 40 artystów — głównie lokalnych, ale także pochodzących spoza regionu, urzeczonych pięknem Kujaw. Z szerokiego grona twórców należy wymienić chociażby Franciszka Kwiatkowskiego, Jana Stępnia, Henrykę Królikowską, Leona Płoszaya, Henryka Czamana czy Zdzisława Szmidta. Obrazy ukazują region o każdej porze roku oraz jego zabytki w różnorodnych ujęciach, dzięki zastosowaniu szerokiego wachlarza stylów i technik plastycznych, takich jak malarstwo olejne, akwarela, tempera, pastel, rysunek tuszem oraz grafika. Dodatkowym walorem wystawy jest możliwość poznania miejsc i obiektów już nieistniejących lub przekształconych, które przetrwały tylko na prezentowanych dziełach, jak dwór w Dąbiu Kujawskim czy przedwojenna kaplica w Wieńcu Zdroju.

Wystawa ze zbiorów Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Wystawie towarzyszy oferta edukacyjna: WARSZTATY DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH

Ze względu na wielkie zainteresowanie wystawą czasową oraz towarzyszącą jej ofertą edukacyjną Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej zdecydowało o przedłużeniu czasu jej ekspozycji do 24 września 2023 r.

Scenariusz i komisariat: Justyna Kwiatkowska

Oprawa plastyczna: Magdalena Kolanowska

Czas trwania: 26 maja–24 września 2023 r.

Projekt afisza: Magdalena Kolanowska

Multimedia: