MZKiD logo

Muzeum Ziemi Kujawskiej i
Dobrzyńskiej we Włocławku

JAN SOWIŃSKI (1911–1990). Mistrz włocławskiego designu


Gdzie:
Zbiory Sztuki
Kiedy:

W Zbiorach Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku eksponowana jest wystawa „Jan Sowiński (1911–1990). Mistrz włocławskiego designu” przedstawiająca jednego z najważniejszych projektantów form i dekoracji Włocławskich Zakładów Fajansu. Przygotowana została by uczcić przypadającą w 2022 r. 70. rocznicę powstania Ośrodka Wzorcującego WZF. Jest to pierwsza indywidualna prezentacja dzieł Jana Sowińskiego tak szeroko pokazująca nie tylko twórczość, ale też samą postać artysty.

Jan Sowiński (1911–1990), artysta ceramik i grafik, urodził się w Kielcach. W latach 1928–1932 uczył się w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie. Po studiach i odbyciu służby wojskowej wrócił do rodzinnego miasta i otworzył Atelier „Kropka”, w którym zajmował się reklamą, projektowaniem szat graficznych książek oraz malarstwem. We wrześniu 1939 r. brał udział w obronie Warszawy, był więziony w obozach jenieckich, a po zwolnieniu wznowił działalność Atelier, współpracując jednocześnie z ruchem oporu. W 1942 r. został aresztowany przez Niemców i trafił do obozu koncentracyjnego na Majdanku, a następnie Gross-Rosen (Rogoźnica k. Strzegomia) i Leitmeritz (Litomierzyce w Czechach). Po wojnie wrócił do Kielc, gdzie ponownie otworzył pracownię. W 1953 r. przeprowadził się do Włocławka i rozpoczął pracę jako projektant w Ośrodku Wzorcującym Włocławskich Zakładów Ceramiki Stołowej, gdzie był zatrudniony do 1978 r. Tworzył zarówno formy ceramiczne, jak i wzory dekoracji. Jego twórczość prezentowano na wystawach krajowych i zagranicznych. Po ciężkiej chorobie zmarł we Włocławku w 1990 r.
Artysta uprawiał wiele dziedzin plastycznych. Początkowo tworzył głównie drzeworyty, które publikował w postaci winiet książkowych, a także na kartach czy drukach reklamowych. Od chwili rozpoczęcia pracy we Włocławku opracował ponad kilkaset form ceramiki okolicznościowej i użytkowej. Różnorodność form i dekoracji tworzonych przez Jana Sowińskiego pokazuje bogactwo włocławskiego designu wyrobów ceramicznych, zarówno tych wytwarzanych na szeroką skalę, jak też okazjonalnych form pamiątkowych i unikatowych.

Ekspozycja czynna jest do 31 lipca 2022 r.
Miejsce prezentacji: Zbiory Sztuki, ul. Zamcza 10/12

Wystawa dzieł ze zbiorów Grażyny Guźleckiej i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Multimedia:

Skip to content