MZKiD logo

Muzeum Ziemi Kujawskiej i
Dobrzyńskiej we Włocławku

DAWNY ŚWIAT DZIECKA


Gdzie:
Muzeum Etnograficzne
Kiedy:
2023-05-13 - 2023-10-11

Wystawa jest próbą pokazania, jak wyglądało dawne życie dziecka. Przygotowano trzy wnętrza mieszkalne: chłopskie z końca XIX w., ziemiańskie z okresu międzywojennego oraz pokój z lat 60–70. XX w., w każdym umieszczono sprzęty codziennego użytku, ubrania, zabawki itp. Ponadto wystawę podzielono na bloki tematyczne pokazujące zabawy, pracę dzieci, naukę oraz udział w obrzędowości dorocznej. Zgromadzone obiekty to ubrania codzienne i stroje świąteczne, pamiątki chrztu i komunii świętej, przedmioty związane z dziećmi młodszymi (wózki, łóżeczka butelki do karmienia, nocniki itp.) i starszymi (przybory szkolne, laseczki pastusze kołatki). Sporą część ekspozycji stanowią zabawki jako ważna część rzeczywistości dziecięcego świata. Udział dzieci w obrzędach dorocznych pokazują rekwizyty używane przez nie podczas obchodów kolędniczych (czapki, stroje, szopka, gwiazda itp.).

Wystawie towarzyszy publikacja pt. „Świat dziecka chłopskiego na dawnej wsi polskiej”. Przybliża życie dziecka w 2. poł. XIX w. do okresu międzywojennego. Pokazuje świat, w jakim się urodziło i wzrastało oraz prezentuje — w miarę możliwości — bogactwo wierzeń i przekonań, które je kształtowały. By zakupić publikacje wystarczy kliknąć TUTAJ.

Wystawa „Świat dziecka wiejskiego” powstała ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Wystawie towarzyszy oferta edukacyjna: WARSZTATY DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH oraz WARSZTATY RODZINNE

Miejsce prezentacji wystawy: Muzeum Etnograficzne, ul. Bulwary Marszałka J. Piłsudskiego 6

Scenariusz i komisariat: Eliza Sutkowska

Oprawa plastyczna: Magdalena Kolanowska

Czas trwania: 13 maja–11 października 2023 r.

 

 

Multimedia:

Skip to content