MZKiD logo

Muzeum Ziemi Kujawskiej i
Dobrzyńskiej we Włocławku

ZAPRASZAMY NA NIEDZIELĘ Z KUSTOSZEM NA WYSTAWIE CZASOWEJ PT. „ZA SIÓDMĄ GÓRĘ…”


Gdzie:
Muzeum Etnograficzne
Kiedy:

24 kwietnia br., o godz. 12.00, zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Niedziela z kustoszem”, które tym razem odbędzie się w Muzeum Etnograficznym przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6 we Włocławku, na wystawie czasowej „Za siódmą górę. Motyw drogi i wędrowania w polskiej kulturze ludowej”.

Wystawa ukazuje wybrane aspekty wędrówek – związanych z handlem i rzemiosłem, religijnością i obrzędami ale też tułaczką, emigracją, a nawet śmiercią postrzeganą w ludowych wyobrażeniach jako najdalsza, bezpowrotna podróż. Nie zabrakło tematyki ludowych wierzeń dotyczących progu, granic, rozstajnych dróg a także niebezpieczeństw czyhających na wędrowców. Kulturowego pejzażu dopełniają postacie tajemniczych przybyszów znikąd, postrzeganych w ludowej wizji świata jako obcy – Cyganów a także wędrownych żebraków „dziadów” nazywanych często „boskimi posłańcami”. Spotkanie obejmuje oprowadzenie kuratorskie a po jego zakończeniu możliwość dyskusji, wymiany spostrzeżeń oraz prezentacji przez uczestników własnych przemyśleń na temat podróżowania dawniej i współcześnie.

„Niedzielę z kustoszem” poprowadzi autor wystawy — Michał Kwiatkowski.

W ramach spotkania o godz. 12.00 wystąpią soliści – reprezentanci Cygańskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Roma” z Włocławka, pod kierunkiem Pana Cezarego Majewskiego. Przedstawią 30-minutowy autorski program artystyczny, obejmujący zarówno tradycyjne pieśni cygańskie jak i współczesne muzyczne utwory wokalno-instrumentalne.

WSTĘP: bilet normalny 7 zł, ulgowy 5 zł

Skip to content