MZKiD logo

Muzeum Ziemi Kujawskiej i
Dobrzyńskiej we Włocławku

Wernisaż wystawy „NIESZAWA — WĘDRUJĄCE MIASTO”


Gdzie:
Muzeum w Nieszawie
Kiedy:
2023-06-04

Dnia 4 czerwca 2023 r. o godz. 13.30 w Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie odbędzie się otwarcie wystawy czasowej „Nieszawa — wędrujące miasto”. Wystawa jest prezentacją archiwalnych fotografii dwóch nieszawskich kronikarzy, Józefa Spornego i Czesława Świeczkowskiego ze zbiorów własnych muzeum oraz zdjęć z kolekcji Kazimierza Lechosława Zborowskiego.  Ekspozycja została przygotowana w związku z obchodami 40-lecia działalności Muzeum, święta miasta Nieszawy i święta patronki miasta, św. Jadwigi Królowej. Zapraszamy.

Józef Sporny (zm. w 1982 r.) był wybitnym historykiem regionu i patriotą, kronikarzem ważnych wydarzeń w mieście, społecznym opiekunem zabytków, zakochanym w swoim rodzinnym mieście, jego historii i zabytkach. Był kronikarzem dziejów Nieszawy. Nierozłączną częścią działalności kronikarskiej J. Spornego są fotografie. Nie rozstawał się z aparatem fotograficznym. Pozostawił kilka tysięcy własnoręcznie wykonanych negatywów. Już pobieżny przegląd tego obszernego zbioru fotografii wyraźnie pozwala określić zadanie, jakie postawił sobie J. Sporny. Zadaniem tym było rejestrowanie wszystkich wydarzeń, jakie miały miejsce w Nieszawie lub w jakikolwiek sposób łączyły się z tym miastem. Powstała w ten sposób, żywa, bogata kronika kilkudziesięciu lat życia miasta. Znalazły się tam codzienne problemy małego miasta. Obok reportaży z uroczystości kościelnych i państwowych są urokliwe widoki oklicznych póli lasów, zachody słońca z bogatą ornamentacją chmur, najczęściej fotografowane z łodzi. Tłem tych obrazów są ulice, domy, panoramy, jakże już inne od tych dzisiejszych. Zdjęcia te pozostaną cennym dokumentem dla przyszłych pokoleń.

Czesław Świeczkowski (zm. w 1986 r.) większą część życia spędził poza Nieszawą, uczestniczył jednak we wszystkich ważniejszych wydarzeniach, uroczystościach swojego rodzinnego miasta, utrwalając je na fotografiach. Wtedy, kiedy nie mógł przyjechać i później, gdy fotografowanie uniemożliwiła śmiertelna choroba, uzupełniał swoje zbiory zdjęciami cudzymi. Opracował siedem tematycznych albumów zdjęć Nieszawy wraz z opisami.

Projekt afisza: Magdalena Kolanowska

Skip to content