WERNISAŻ WYSTAWY – Dorota Sobolewska „24 426”. Instalacja graficzna

Muzeum w Nieszawie
2024-09-08

W dniu 8 września 2024 r. o godz. 15.00 w Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie odbędzie się otwarcie wystawy instalacji graficznej Doroty Sobolewskiej pt. “24426”. Natomiast o godz. 16.00 zostanie wygłoszona prelekcja Bogusławy Tartakowskiej, kustosza ds. zbiorów Muzeum Stutthof w Sztutowie pt. “Historia obozu Stutthof na przykładzie wybranych obiektów z kolekcji muzealnej”. Zapraszamy.

Wystawa „24 426”  poświęcona jest pamięci dziadka autorki – Jana Wąsickiego, więźnia politycznego KL Stutthof w okresie od 30.07.1943 do 25.01.1945, oznaczonego w obozie numerem 24 426, zmarłego tragicznie w Marszu Śmierci.

Dokumentacja obozowa, którą autorka pozyskała od Muzeum Stutthof  w Sztutowie stała się impulsem do powstania prac graficznych, podejmujących artystyczną próbę przekazu treści historycznych w kontekście sztuki współczesnej. Wystawę stworzy cykl 589 prac wykonanych w mieszanych technikach graficznych ( litografia, wypukłodruk, monotypia ) i collage’u. Zarówno liczba prac, jak i wybór techniki ich wykonania  nie są przypadkowe.

589 to liczba dni spędzonych w niewoli przez Jana Wąsickiego. Zaprezentowanie takiej ilości prac w formie  multiplikacji, wypełniającej całą przestrzeń galerii potęguje wrażenie zagubienia,  monotonii, zapętlenia. Natomiast efekty plastyczne w/w technik w połączeniu z graficzną formą dokumentów i ograniczoną paletą kolorów tworzą efekt surowej, szorstkiej struktury, przywołującej metaforę obozowej rzeczywistości.

Projekt afisza: Magdalena Kolanowska