Promocja albumu “Fajans włocławski. Biennale 1973-1991”

Gmach Główny
2023-05-27

W sobotę 27 maja 2023 r. o godzinie 12.00, w gmachu głównym muzeum przy ul. Słowackiego 1a we Włocławku odbędzie się promocja długo oczekiwanej publikacji prezentującej ręcznie malowany fajans włocławski z okresu jego największej popularności.

W 2023 r. przypada jubileusz 150-lecia powstania przemysłu ceramicznego we Włocławku. Jednocześnie w tym roku mija 50. rocznica organizacji I Biennale Fajansu Włocławskiego. Jest to okazja do zaprezentowania przekroju projektów form i autorskich prac malarek oraz ukazania rangi konkursów, które przyczyniły się do popularności fajansu z Włocławka w Polsce i na świecie.

Publikacja pt. „Fajans włocławski. Biennale 1973-1991” ma charakter albumowego katalogu prezentującego ręcznie malowany fajans w kontekście organizowanych konkursów dla malarek i projektantów z Włocławskich Zakładów Ceramiki Stołowej. Katalog obejmuje wstęp historyczny z archiwalnymi fotografiami wykonanymi podczas 10 edycji Biennale Fajansu. W części albumowej przedstawiono ponad 100 wyrobów ceramicznych z najlepszymi, nagradzanymi dekoracjami kwiatowymi. Fotografie wyrobów fajansowych są opatrzone podpisami określającymi autorstwo dekoracji, projektanta i numer formy oraz jej wymiary. Katalog w formacie A4 ma objętość 136 stron i zawiera indeks z 220 nazwiskami, w tym głównie malarek i projektantów form fajansowych.