„Pieniądz w sztuce” — wykład z prezentacją multimedialną

Zbiory Sztuki
2024-02-25

25 lutego, o godzinie 12.00, zapraszamy do gmachu Zbiorów Sztuki na wykład z prezentacją multimedialną pt. „Pieniądz w sztuce” Tematem wykładu będzie motyw pieniądza w sztuce, pojawiający się w malarstwie i grafice. W ramach prezentacji zostaną przybliżone sceny biblijne oraz sceny rodzajowe, w których istotną rolę odgrywają monety lub banknoty. Obok nowotestamentowych motywów Wdowiego grosza czy Grosza czynszowego znajdą się sceny rodzajowe obrazujące szulerów, lichwiarzy, bankierów czy kupców. Będą także symboliczne przedstawienia skąpstwa i motywowanej finansowo zdrady. Pokaz obejmie obrazy najwybitniejszych artystów od późnego średniowiecza do współczesności. Uczestnicy obejrzą również przykłady historycznych monet, które występują w prezentowanych dziełach. Niedzielne spotkanie w przestrzeni wystawy „Znaki pieniężne Odrodzonej Polski” poprowadzi Jerzy Jabczyński — adiunkt z Działu Sztuki MZKiD.

Wstęp: bilet normalny 7 zł, ulgowy 5 zł

Grafika ze zbiorów MZKiD: Peter Tanje wg Valentina de Boulogne, Szulerzy, akwaforta, papier, 30 x 36,4 cm (karta 32,7 x 39 cm) ok. 1750 r.