MZKiD logo

Muzeum Ziemi Kujawskiej i
Dobrzyńskiej we Włocławku

Jak budowano most im. Marszałka Polski Edwarda Śmigłego-Rydza


Gdzie:
Muzeum Historii Włocławka
Kiedy:
2022-11-10

W czwartek, 10 listopada o godz. 17:00 w Muzeum Historii Włocławka przy ul. Szpichlernej 19 odbędzie się spotkanie poświęcone dziejom mostu na Wiśle im. Marszałka Polski Edwarda Śmigłego-Rydza. W 2022 r. obchodzimy 85. rocznicę uroczystego otwarcia tej przeprawy.

Budowa mostu stalowego przez Wisłę była ważną inwestycją w ówczesnym Włocławku. Przygotowania trwały kilkanaście lat, jego budowa zajęła niewiele ponad 2 lata. Obiekt oddano do użytku 25 września 1937 r., a w uroczystości wziął udział sam patron, który podczas wizyty w naszym mieście odebrał tytuł Honorowego Obywatela Włocławka.

O tym, jak wyglądały przygotowania i realizacja tej rządowej inwestycji, jakie nieruchomości musiano rozebrać, aby wybudować nasypy i estakadę biegnącą do mostu, a także którym firmom zlecono jej realizację, jacy znamienici goście pojawili się na uroczystym otwarciu dowiemy się podczas spotkania z Łukaszem Daniewskim, historykiem i popularyzatorem historii Włocławka. Organizatorzy przygotowali także kilkadziesiąt fotografii ukazujących poszczególne etapy powstawania tej przeprawy.

Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

Organizator: Fundacja Ładowarka, we współpracy z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu “Urodziny Rydza”, finansowanego ze Środków Urzędu Miasta Włocławek

Skip to content