MZKiD logo

Muzeum Ziemi Kujawskiej i
Dobrzyńskiej we Włocławku

I KUJAWSKI FESTIWAL ARCHEOLOGICZNY


Gdzie:
Muzeum Historii Włocławka
Kiedy:
2023-06-16 - 2023-06-17

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza na I KUJAWSKI FESTIWAL ARCHEOLOGICZNY, który odbędzie się w dniach 16-17 czerwca 2023 r. w Muzeum Historii Włocławka przy ul. Szpichlernej 19.

16 czerwca w ramach Europejskich Dni Archeologii w Muzeum Historii Włocławka odbędzie się sesja naukowa pt. „Vita et mors in umbra Ecclesiae”, podczas której zaproszeni prelegenci będą prezentować wyniki prowadzonych badań wykopaliskowych w regionie oraz omawiać stan zachowanego dziedzictwa archeologicznego na Kujawach i ziemi dobrzyńskiej.

 

Program Sesji naukowej pt. Vita et mors in umbra Ecclesiae

godz. 10:00 Otwarcie Sesji – dyrektor Piotr Nowakowski

godz. 10:15 Referat – prof. Andrzej Michałowski UAM Poznań „Włocławek — miasto zawieszone w czasie”

godz. 11:00 Referat – dr Kuba Mosiejczyk, dr Justyna Karkus Pracownia Archeologiczna Archeo-Adventure Prabuty „W cieniu klasztoru o.o. Franciszkanów w Radziejowie. Archeologiczna opowieść o życiu i śmierci radziejowian w XVI wieku”

godz. 11:30 Referat – dr Magda Majorek UŁ Łódź „Z bliska… słów kilka o konserwacji
i digitalizacji zabytków z krypty klasztoru o.o. Franciszkanów w Radziejowie”

godz. 12:00–12:15 – Przerwa

godz. 12:15 Referat – dr Alicja Drozd-Lipińska UAM Toruń, dr Natalia Mucha UMK Toruń „Dawni mieszkańcy Radziejowa w świetle wyników badań antropologicznych ludzkich szczątków kostnych z krypty Kościoła Znalezienia Krzyża Świętego w Radziejowie” 

godz. 12:45 Referat – dr Jadwiga Lewandowska MZD Rypin „Średniowieczne grody ziemi dobrzyńskiej.  Wybrane przykłady ośrodków władzy i idei”

godz. 13:15 Referat – Marcin Nowak UMK Toruń, dr Magda Majorek UŁ Łódź „Elementy wyposażenia grobowego z krypty południowej kościoła w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Radziejowie”

godz. 13:45 Referat – dr Krystian Łuczak MZKiD Włocławek, dr Alicja Drozd-Lipińska UMK Toruń „Cmentarzyska Starego Miasta we Włocławku”

godz. 14:00 – Zakończenie Sesji

 

17 czerwca w godzinach od 10.00 do 14.00 na dziedzińcu Muzeum Historii Włocławka będzie można zobaczyć obozowisko Wikingów przygotowane przez grupę pasjonatów rekonstrukcji okresu od IX do XI wieku — @pancerneknury. Podczas festiwalu odbędą się zajęcia dydaktyczne w ramach ścieżki edukacyjnej dla dzieci i młodzieży. Pokazy i warsztaty archeologiczno-plastyczne zabiorą nas w przeszłość, dzięki czemu dowiemy się, co działo się przed wiekami lub tysiącami lat w naszym mieście i okolicy. Warsztaty kulinarne zapewnią ekologiczne smakołyki, a wystawa fotografii wykopaliskowej i historycznej przybliży pracę archeologa na stanowisku archeologicznym oraz pasjonata na odtworzonym wczesnośredniowiecznym obozowisku i polu walki.

Wstęp bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

 

Skip to content