„HISTORIA KARTKI ŚWIĄTECZNEJ” — WYKŁAD Z PREZENTACJĄ MULTIMEDIALNĄ

Zbiory Sztuki
2023-12-10

10 grudnia, o godzinie 12.00, zapraszamy do gmachu Zbiorów Sztuki na wykład z prezentacją multimedialną pt. „Historia kartki świątecznej”. Motywem przewodnim będą kartki Bożonarodzeniowe i Noworoczne. Przybliżymy projekty pocztówek świątecznych stworzone przez artystów, od drugiej połowy XIX w. do czasów współczesnych: Włodzimierza Tetmajera, Zofię Stryjeńską, Wacława Boratyńskiego czy Jana Marcina Szancera. Z lokalnych twórców zaprezentujemy projekty Jerzego Teodorowicza i Jana Sowińskiego. Zostaną pokazane kartki z kilku rejonów świata, odnoszące się do tradycji katolickich, protestanckich, prawosławnych oraz te z życzeniami Noworocznymi. Uczestnicy obejrzą również przykłady pocztówek związanych z wydarzeniami historycznymi, które często wpływały na sposób i możliwość świętowania Bożego Narodzenia jak i Nowego Roku. Niedzielne spotkanie na wystawie poprowadzi Jerzy Jabczyński — adiunkt z Działu Sztuki MZKiD.

Wstęp: bilet normalny 7 zł, ulgowy 5 zł