FESTYN FOLKLORYSTYCZNY Z CYKLU „Z ŻYCIA DAWNEJ WSI” PT. „U MŁYNARZA JANKA”

Skansen w Kłóbce
2024-09-08

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza na ostatni w tym roku festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „U młynarza Janka”, który odbędzie się w dniu 8 września (niedziela), w godz. 15.00-18.00, w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce.

W dawnej wsi wrzesień był czasem zbierania ostatnich plonów z pól i przygotowywania zapasów na zimę. To od urodzaju, ilości przetworzonych i zgromadzonych produktów zależały najbliższe, zimowe i wiosenne (przednówek) losy rodziny. Wielkie znaczenie miał zbiór zbóż, z których otrzymywano m.in. mąki i kasze. Dawniej mielone w gospodarstwach domowych w żarnach i otłukiwane w stępach, a po rozwinięciu przemysłu młynarskiego przerabiane na różne gatunki w młynach.

Za sprawą udostępnionego zwiedzającym w listopadzie 2023 r. młyna wodnego na rzece Lubieńce, zrekonstruowanego w miejscu, gdzie funkcjonował już od średniowiecza, tematyka festynu nawiązywać będzie do pracy wiejskich młynarzy. Widowisko „Tam, koło młyna” w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego „Swojacy” z Baruchowa ukaże scenki z dnia codziennego młynarzy oraz wiązankę piosenek im poświęconych. Poza tym wystąpią znane i cenione: Kapela „Spod Kowala” oraz Zespół Folklorystyczny „Śmiłowiónki”.

Przygotowane zostaną pokazy dotyczące m.in. czyszczenia i obróbki zboża, mielenia ziarna w młynie wodnym, ustawiania do pracy wiatraka „koźlaka”, wypieku podpłomyków, wyrobu masła i oleju, sypania dywanów kwiatowych z piasku, prac kowalskich.

Dzieci wezmą udział w warsztatach rzeźbiarskich, plecionkarskich, garncarskich, drukowania serwetek, wyklejania wizerunku wiatraka oraz zabawach na wiejskim podwórku.

Na miłośników rękodzieła ludowego i tradycyjnego jadła czekać będą już od godziny 13.00 kramy z rzeźbami, wyrobami kowalstwa artystycznego, plecionkarskimi, garncarskimi, obrazami, biżuterią, ozdobami ze słomy, bibuły, masy solnej oraz ze smakołykami przygotowanymi m.in. przez Koło Gospodyń Wiejskich z Krzewia i Modliborza, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego z Kowala, Fundację Hodowców Polskiej Białej Gęsi i gospodarstwa ekologiczne.

Bilet wstępu w dniu imprezy:

Normalny – 20 zł, ulgowy – 10 zł

Projekt afisza: Magdalena Kolanowska