EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA W MUZEUM WE WŁOCŁAWKU

Muzeum Historii Włocławka
2024-09-14 - 2024-09-15

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku. W Polsce 31. edycję #EDD obchodzimy pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”, podkreślając istotę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Narodowy Instytut Dziedzictwa – koordynator ogólnopolski wydarzenia – zaprasza wszystkich do udziału w największej tego typu inicjatywie w Europie. Więcej informacji znajdziecie na stronie: edd.nid.pl

W tym roku Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza na obchody Europejskich Dni Dziedzictwa 14 i 15 września.

Pierwszym  wydarzeniem organizowanym z okazji EDD będzie spotkanie w Muzeum Historii Włocławka pt. Szlaki.Sieci.Połączenia na które zapraszamy w sobotę 14 września.

W ramach wydarzenia przewidziano trzy wystąpienia wsparte o specjalnie dedykowane im prezentacje multimedialne. Zostaną one przedstawione w następującym porządku:
1. dr Krzysztof Optołowicz, Drogi lądowe na Kujawach na przestrzeni dziejów
2. Tomasz Wąsik, Rola żeglugi wiślanej w gospodarce Włocławka w XIX i XX w.
3. Jakub Szachewicz, Sieć pocztowa i telekomunikacyjna we Włocławku na przełomie XIX i XX wieku.

WSTĘP: 4 zł/os. GODZINA: 11.00 MIEJSCE: Muzeum Historii Włocławka, ul. Szpichlerna 19, Włocławek

Natomiast w niedzielę, 15 września zapraszamy na „Rozmowy o archeologii przy kawie – Z wikingami przez Kujawy”. Spotkanie z Haraldem Hrodberhtssonem W lipcu tego roku do Włocławka wróciło cenne i unikatowe znalezisko, jakim jest wczesnośredniowieczny miecz typu S, wydobyty Włocławka, z wiślanego mułu w pobliżu przystani przy ul. Piwnej we Włocławku. W ramach „Rozmów o archeologii przy kawie” chcemy tym razem podyskutować z uczestnikami spotkania o kujawskich śladach kontaktów z przybyszami z północy. Skupimy się nie tylko na najnowszych odkryciach, jak miecz z Włocławka czy cmentarzysko w pobliskiej Bodzi, ale przywołamy też mało znane lub czasami nieco zapomniane artefakty z Brześcia Kujawskiego czy skarb z Borucina. Spotkanie poprowadzi dr Alicja Drozd-Lipińska, Kierownik Działu Archeologicznego Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

WSTĘP: 4 zł/os. GODZINA: 12.00 MIEJSCE: Muzeum Historii Włocławka, ul. Szpichlerna 19, Włocławek

Obchody tegorocznej edycji Eurpejskich Dni Dziedzictwa łączą się z „Weekendem na Szlaku Kopernikowskim”, organizowanym przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu, z tej okazji Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej udostępnia w siedzibie Muzeum Historii Włocławka, ul. Szpichlerna 19, wystawę okolicznościową pt. „Wizerunki Mikołaja Kopernika w numizmatyce i medalierstwie”. Po więcej informacji zapraszamy TUTAJ.