MZKiD logo

Muzeum Ziemi Kujawskiej i
Dobrzyńskiej we Włocławku

50 NA 50, CZYLI 50 ZABYTKÓW NA 50 LAT MUZEUM HISTORII WŁOCŁAWKA – CZ. VII


Gdzie:
Muzeum Historii Włocławka
Kiedy:
2023-09-29

W piątek 29 września, o godzinie 17.00, w siedzibie Muzeum Historii Włocławka przy ul. Szpichlernej 19 odbędzie się kolejne spotkanie historyczne z okazji jubileuszu 50-lecia instytucji. Ideą spotkań, prowadzonych przez pracowników działów muzealnych, mających swoją siedzibę w MHW, jest prezentacja pięciu wybranych artefaktów ze zbiorów muzeum, które stanowią istotne świadectwo kultury materialnej dla dziejów regionu i kraju. 

Spotkanie poprowadzi Marian Cieślak, a poświęcone zostanie postaci Józefa Arentowicza, znawcy miar polskich oraz kolekcjonera przyrządów metrologicznych. Pasję swoją połączył z pracą zawodową, pełniąc od 1927 r. funkcję naczelnika Obwodowego Urzędu Miar we Włocławku. Dział Miar i Wag włocławskiego muzeum, zapoczątkowany został w 1973 r., zakupem liczącej ponad 800 eksponatów kolekcji pochodzącej z prywatnego muzeum Józefa Arentowicza. Z tego zbioru na spotkaniu zaprezentowane i omówione zostaną wagi różnych systemów i budowy, pełniące funkcje wag: handlowych, domowych i pocztowych. 

Przedstawione zostaną również odważniki pruskie, rosyjskie i polskie oraz miary pojemności i długości. Pokazane będą też manometry, termometry i inne przyrządy precyzyjne pochodzące z włocławskich fabryk: Henryka Neumana i Ignacego Ciechurskiego.

Wstęp: 5 zł.

Serdecznie zapraszamy!

Zachęcamy do oglądania spotu promującego cykl spotkań „50 na 50, czyli 50 zabytków na 50 lat Muzeum Historii Włocławka”.

Skip to content