MZKiD logo

Muzeum Ziemi Kujawskiej i
Dobrzyńskiej we Włocławku

XXXII KOROWÓD GRUP ZAPUSTNYCH ULICAMI WŁOCŁAWKA


Gdzie:
Muzeum Etnograficzne
Kiedy:
2023-02-19

W ostatnią niedzielę karnawału, 19 lutego 2023 r. włocławianie po raz trzydziesty drugi przeszli przez miasto wraz z barwnym korowodem grup zapustnych. Celem imprezy organizowanej przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku jest popularyzacja żywych wciąż na Kujawach zwyczajów końca karnawału, wpisanych w 2020 roku na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
W tegorocznej edycji udział wzięły znane Państwu z Kujaw Wschodnich grupy z Kaniewa, Lubania, Mikanowa i Świętosławia oraz po raz pierwszy ze Słomkowa. Specjalnym gościem korowodu była grupa zapustna z Kujaw Zachodnich – Koza Szymborska, najstarsza znana kujawska grupa zapustna. W Inowrocławiu-Szymborzu zwyczaj „chodzenia z kozą” jest kultywowany od poł.  XIX w. Twórcami, uczestnikami i kontynuatorami zwyczaju są kolejne pokolenia młodych mężczyzn – kawalerów z Szymborza, należących do tamtejszego Klubu Kawalerów.

Występujące w grupach postaci i ich zachowania wskazują na dawny, magiczny sens zwyczaju. Maszkary zwierzęce kozy, bociana, niedźwiedzia i konia symbolizują wegetacje przyrody, ukryte pragnienia odpędzenia zimy i przywołania wiosny, zapewnienia dostatku w nadchodzącym roku. Istota dwoista, mężczyzna w masce z zawieszoną na pasku kukłą umarłego, nazywany żywym na umarłym lub babochłopem, uosabia nadejście wiosny, zwycięstwo życia nad śmiercią, światła nad ciemnością, dobra nad złem. Towarzyszą im również Żyd, Żydówka „Siora”panna młoda i pan mody oraz wiele innych, m.in.: druciarzmyśliwykominiarz, policjant, istoty ze świata nadprzyrodzonego — płatający figle diabeł i strasząca swoim wyglądem śmierć oraz kapele lub całe orkiestry strażackie.

Na włocławskiej imprezie prezentują się tak, jak podczas obchodzenia okolicznych wsi i miasteczek. Nie ingerujemy w dobór postaci, wygląd kostiumów czy repertuar muzyczny. Grupy są spontaniczne, starają się podkreślić swoją odrębność i pochodzenie poprzez umieszczanie nazw miejscowości, z których pochodzą na nakryciach głowy, chustach, instrumentach muzycznych. Ich stroje są bardzo widowiskowe, karnawałowe, przygotowane z wielką starannością. Chcą zwrócić na siebie uwagę widzów poprzez głośną muzykę, porywanie do tańca i płatanie figli. To wszystko czyni z przemarszu wesołą, uliczną paradę kończącą karnawał i jednocześnie wspaniałą, żywą lekcję tradycji kujawskich.

Karnawał dobiega końca, ale na osłodę zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z imprezy.

fot. Jarek Czerwiński

Multimedia:

Skip to content