XVII KIERMASZ WIELKANOCNY WE WŁOCŁAWSKIM MUZEUM

Muzeum Etnograficzne
2024-03-17

W niedzielę 17 marca br., w Muzeum Etnograficznym we Włocławku przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6 odbył się XVII kiermasz wielkanocny.

Na ponad 30 stoiskach pojawiły się świąteczne atrybuty, czyli pisanki malowane m.in. w fajansowe wzory, palemki — od tradycyjnych, wykonanych z gałązek wierzby z baziami, borówką, barwinkiem, bukszpanem, obwiązanych kolorowymi wstążkami, po bardziej ozdobne, składające się z suszonych roślin, bibuły i wstążek. Były baranki z masy solnej, papieru, koszyczki do święconki z wikliny i słomy, serwetki do „święconki”, kartki świąteczne, stroiki oraz wyroby kowalskie i garncarskie, rzeźby w drewnie, biżuteria, torby, zabawki. Znalazło się również coś dla smakoszy — stoiska z ciastami, dekoracyjnymi piernikami, chlebem, wędlinami, wyrobami z gęsiny, serem, przetworami z owoców i warzyw, zakwasem na żur, ćwikłą, miodem, kawą, herbatą itp.

Dla najmłodszych Muzeum przygotowało warsztaty plastyczne. Uczestnicy kiermaszu mieli również okazję obejrzeć ekspozycję okolicznościową pt. „Babi kołacz, kujawiak i inne przysmaki wielkanocne” (czynna od kiermaszu do drugiego dnia świąt) oraz wystawę czasową „Fajans włocławski. Biennale 1973–1991”.

Multimedia: