WYKŁAD Z PREZENTACJĄ MULTIMEDIALNĄ „PIENIĄDZ W SZTUCE”

Zbiory Sztuki
2024-02-25

5 lutego w gmachu Zbiorów Sztuki odbył się na wykład z prezentacją multimedialną pt. „Pieniądz w sztuce”. W ramach prezentacji zostały przybliżone sceny biblijne oraz sceny rodzajowe, w których istotną rolę odgrywają monety lub banknoty. Obok nowotestamentowych motywów Wdowiego grosza czy Grosza czynszowego znalazły się sceny rodzajowe obrazujące szulerów, lichwiarzy, bankierów czy kupców. Były także symboliczne przedstawienia skąpstwa i motywowanej finansowo zdrady. Pokaz obejmował obrazy najwybitniejszych artystów od późnego średniowiecza do współczesności. Uczestnicy obejrzeli również przykłady historycznych monet, które występują w prezentowanych dziełach. Niedzielne spotkanie w przestrzeni wystawy „Znaki pieniężne Odrodzonej Polski” poprowadził Jerzy Jabczyński — adiunkt z Działu Sztuki MZKiD. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia!