WŁOCŁAWEK W CIENIU SWASTYKI

Muzeum Historii Włocławka
2023-11-19

19 listopada 2023 r. w Muzeum Historii Włocławka przy ul. Szpichlernej 19 w Muzeum Historii Włocławka odbył się multimedialny pokaz fotografii pt. “Włocławek w cieniu swastyki”.

Wydarzenie poświęcone zostało historii Włocławka podczas II wojny światowej. Jego głównym elementem były fotografie wykonane przede wszystkim przez niemieckich żołnierzy w okupowanym Włocławku w latach 1939-1944.

Prezentacji i omówienia wybranych fotografii ze swoich zbiorów dokonał Łukasz Daniewski, przedstawiciel Stowarzyszenia Klawe Miasto, historyk i popularyzator historii naszego miasta. Fotografie będące w posiadaniu Łukasza Daniewskiego nie stanowią zwartego zbioru. Pochodzą bowiem z różnych albumów, które w różnych okolicznościach na przestrzeni lat trafiały na rynek kolekcjonerski. Poszczególne kolekcje były dzielone, a zdjęcia – pojedynczo lub w zestawach po kilka sztuk – trafiały do sprzedaży. Wszystkie stanowią jednak cenny materiał historyczny i są ważnym źródłem służącym poznaniu różnych aspektów trudnej przeszłości naszego miasta.

Multimedia: