WERNISAŻ WYSTAWY „DAWNY ŚWIAT DZIECKA”
13 maja w Muzeum Etnograficznym odbyło się otwarcie wystawy „Dawny świat dziecka”. Wernisaż zainaugurował tegoroczne obchody Nocy Muzeów.
Wystawa jest próbą pokazania, jak wyglądało dawne życie dziecka. Przygotowano trzy wnętrza mieszkalne: chłopskie z końca XIX w., ziemiańskie z okresu międzywojennego oraz pokój z lat 60–70. XX w., w każdym umieszczono sprzęty codziennego użytku, ubrania, zabawki itp. Ponadto wystawę podzielono na bloki tematyczne pokazujące zabawy, pracę dzieci, naukę oraz udział w obrzędowości dorocznej. Zgromadzone obiekty to ubrania codzienne i stroje świąteczne, pamiątki chrztu i komunii świętej, przedmioty związane z dziećmi młodszymi (wózki, łóżeczka butelki do karmienia, nocniki itp.) i starszymi (przybory szkolne, laseczki pastusze kołatki). Sporą część ekspozycji stanowią zabawki jako ważna część rzeczywistości dziecięcego świata. Udział dzieci w obrzędach dorocznych pokazują rekwizyty używane przez nie podczas obchodów kolędniczych (czapki, stroje, szopka, gwiazda itp.).
Wystawie towarzyszy publikacja pt. „Świat dziecka chłopskiego na dawnej wsi polskiej”. Przybliża życie dziecka w 2. poł. XIX w. do okresu międzywojennego. Pokazuje świat, w jakim się urodziło i wzrastało oraz prezentuje — w miarę możliwości — bogactwo wierzeń i przekonań, które je kształtowały. By zakupić publikacje wystarczy kliknąć TUTAJ.
Wystawa „Świat dziecka wiejskiego” powstała ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.
Scenariusz i komisariat: Eliza Sutkowska
Oprawa plastyczna: Magdalena Kolanowska
Czas trwania: 13 maja–31 października 2023 r.