MZKiD logo

Muzeum Ziemi Kujawskiej i
Dobrzyńskiej we Włocławku

PRZEDWOJENNY WŁOCŁAWEK NA ZDJĘCIACH RODZINY GLICENSTEIN


Gdzie:
Muzeum Historii Włocławka
Kiedy:
2023-12-02

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej wraz ze Stowarzyszeniem Klawe Miasto zorganizowało multimedialny pokaz fotografii pt. “Przedwojenny Włocławek na zdjęciach rodziny Glicenstein”. Spotkanie poświęcone historii Włocławka w okresie II Rzeczypospolitej odbyło się 2 grudnia w gmachu Muzeum Historii Włocławka. Jego głównym elementem była próba pokazania ówczesnego Włocławka przez pryzmat unikatowych fotografii z archiwum Glicensteinów, rodziny włocławskich Żydów.

Glicensteinowie przybyli do Włocławka około 1900 roku. Do roku 1939 r. zajmowali się prowadzeniem podmiotów gospodarczych w branży nasiennej. Mieszkali w Śródmieściu Włocławka. Głową rodziny był Abram Chil (1875-1935). Jego żoną była Zysa (ur. 1876), z którą miał trójkę synów: Mendla-Mieczysława (ur. 1903), Elię-Artura (1905) i Dawida (ur. 1906). To ich fotografie – zapis prywatnych chwil spędzonych z przyjaciółmi lub w rodzinnym gronie – wypełnia obfity, liczący kilkaset ujęć zbiór.

W archiwum Glicensteinów, dzięki sfotografowaniu swoich przyjaciół i bliskich, można zobaczyć włocławskie place i ulice z okresu II Rzeczpospolitej, m.in. bulwary, park Henryka Sienkiewicza, plac Wolności, wejście do Nowej Wielkiej Synagogi u zbiegu ul. Królewieckiej i Złotej oraz nieistniejące pomniki Józefa Piłsudskiego, Stanisława Bechiego i świętego Jana Nepomucena.

Prezentacji i omówienia wybranych fotografii dokonał Łukasz Daniewski, przedstawiciel Stowarzyszenia Klawe Miasto, historyk i popularyzator historii naszego miasta, który jest posiadaczem kilkuset negatywów pochodzących z archiwum Glicensteinów. Dodatkowych informacji udzielał Tomasz Wąsik – kierownik Muzeum Historii Włocławka.

 

Multimedia:

Skip to content