MZKiD logo

Muzeum Ziemi Kujawskiej i
Dobrzyńskiej we Włocławku

Podsumowanie warsztatów wielkanocnych 2023


Gdzie:
Muzeum EtnograficzneMuzeum Historii WłocławkaZbiory Sztuki
Kiedy:
2023-03-07 - 2023-04-05

Od 7 marca br. w Muzeum Etnograficznym, Muzeum Historii Włocławka i Zbiorach Sztuki trwały intensywne przygotowania do świąt Wielkanocnych dzięki warsztatom edukacyjnym prowadzonych przez Dział Edukacji i Promocji. Zajęcia skierowane były do grup przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych i średnich oraz osób dorosłych.

Uczestnicy spotkań poznawali zwyczaje ludowe związane z tym okresem, m.in. jak ważny rekwizyt w praktykach magicznych stanowiły palmy, czym kraszanka różni się od pisanki, co wkładano do tradycyjnych koszyczków wielkanocnych, dlaczego „wybijanie żuru” i „przywoływki dyngusowe” były okazją do zalotów. W części warsztatowej młodsi uczestnicy wykonywali ozdoby inspirowane symbolami kojarzonymi z Wielkanocą, a starsi tworzyli od podstaw kujawskie palmy.

W sumie w zajęciach prowadzonych do 5 kwietnia wzięło udział 68 grup z Aleksandrowa Kujawskiego, Brześcia Kujawskiego, Cyprianki, Dobrzynia nad Wisłą, Izbicy Kujawskiej, Kanibrodu, Kłobi, Kruszwicy, Kruszyna, Fabianek, Paniewa, Sarnowa, Topólki, Wichowa i Włocławka.

Wszystkim serdecznie dziękujemy za ten radosny, przedświąteczny czas i zapraszamy po świętach na kolejne warsztaty.

Multimedia:

Skip to content