MZKiD logo

Muzeum Ziemi Kujawskiej i
Dobrzyńskiej we Włocławku

PIERWSZY W SEZONIE FESTYN FOLKLORYSTYCZNY W KŁÓBCE ZA NAMI!


Gdzie:
Skansen w Kłóbce
Kiedy:
2022-06-26

26 czerwca na terenie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce odbył się pierwszy w tym roku festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Pyle, pyle, gąski do domu!”

Impreza dotyczyła najmłodszych mieszkańców wsi. Zaproszone zespoły zaprezentowały zarówno zabawy, tańce, jak i obowiązki, które towarzyszyły im od najmłodszych lat. Na scenie w widowisku „Kujawskie dzieci” wystąpiły dziecięce i młodzieżowe grupy prowadzone przez Panią Julię Skowrońską: Zespół Pieśni i Tańca „Swojacy” z Baruchowa, Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Kujawska” z Chocenia, Teatrzyk „Kruszynka” z Kruszyna. Natomiast melodie wywodzące się z Mazowsza przygrywała rodzinna „Kapela Pana Jacka” z Sierpca.
Występom towarzyszyło wiele atrakcji, szczególnie dla najmłodszych m.in. wyplatanie wianków z polnych kwiatów, nauka dawnych zabaw, pracy na kole garncarskim i wyplatania koszyczków z wikliny, przygotowywanie piszczałek, malowanie płotka kredą, układanie puzzli „Mała Kujawianka”, zabawy drewnianymi zabawkami, konkursy sprawnościowe.
Na miłośników rękodzieła ludowego i tradycyjnego jadła czekały kramy z rzeźbami, wyrobami kowalstwa artystycznego, plecionkarskimi, garncarskimi, rzeźbami, ozdobami, biżuterią i swojskim jadłem. Ponadto zwiedzający skansen mogli zobaczyć oddany 13 czerwca br. po rewaloryzacji i adaptacji XIX-wieczny spichlerz dworski wraz z ekspozycją ukazującą gospodarkę oraz rolnictwo na dawnej wsi kujawskiej i dobrzyńskiej, stanowiącą komentarz ekspozycji skansenowskiej.

Kolejny festyn już 7 sierpnia. W oczekiwaniu na imprezę zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.

 

Multimedia:

Skip to content