„PASTEL I PASTELIŚCI POLSCY”

Zbiory Sztuki
2023-05-07

7 maja w gmachu Zbiorów Sztuki odbyło się spotkanie z prezentacją pt. „Pastel i pasteliści polscy”. Motywem przewodnim był pastel jako środek i narzędzie twórcze szkiców, obrazów i rysunków oraz medium pomocnicze w malarstwie. W ramach prezentacji zostały ukazane wizerunki dzieł kilkunastu najwybitniejszych polskich artystów XIX i XX w., między innymi: Stanisława Wyspiańskiego, Wojciecha Weissa, Anny Bilińskiej-Bohdanowicz czy Teodora Axentowicza. Pokaz obejmował również prace kilku lokalnych pastelistów, takich jak: Marian Marciniak, Ryszard Lewandowski, Mikołaj i Mariusz Konczalscy. Ponadto uczestnicy mieli okazję sprawdzić jak zachowuje się pastel i wykonać pastelowe szkice. Niedzielne spotkanie w przestrzeni wystawy „Wyczółkowski odnaleziony” poprowadził Jerzy Jabczyński — adiunkt z Działu Sztuki MZKiD.

Multimedia: