MZKiD logo

Muzeum Ziemi Kujawskiej i
Dobrzyńskiej we Włocławku

NIEDZIELA Z KUSTOSZEM NA WYSTAWIE CZASOWEJ PT. „ZNAKI PIENIĘŻNE ODRODZONEJ POLSKI”


Gdzie:
Zbiory Sztuki
Kiedy:
2024-02-04

4 lutego 2024 r. w Zbiorach Sztuki przy ul. Zamczej 10/12 odbyła się „Niedziela z kustoszem”. Spotkanie poprowadzili jej autorzy – Marian Cieślak z Działu Numizmatyki, Medalierstwa i Metrologii Historycznej naszego Muzeum oraz Andrzej Ziobrowski reprezentujący Koło Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego we Włocławku.

Znaki pieniężne są doskonałym świadectwem czasów, w których funkcjonowały. Na wystawie omówione zostały m.in. bony zastępcze – walory emitowane w okresach kryzysu, ze szczególną uwagą zwróconą na włocławskie bony Komitetu Obywatelskiego z 1914 r., marki Polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej, waluta z którą Polska odzyskała niepodległość. Zaprezentowano także dzieje waluty złotowej, wprowadzonej reformą Władysława Grabskiego z 1924 r. w całości dla okresu II Rzeczpospolitej, Polski Ludowej oraz III RP. Zbiór wzbogaciły projekty banknotów, które nie znalazły się wśród walorów obiegowych oraz monety kolekcjonerskie. Dla pełnego zobrazowania obiegu pieniądza na ziemiach polskich włączono do wystawy numizmaty emitowane przez władze Generalnego Gubernatorstwa oraz banknoty getta łódzkiego.

Zgromadzone na ekspozycji zabytki tworzą kolorową, artystycznie różnorodną paletę dzieł, oddających w swym wyobrażeniu współcześnie ważne treści polityczne i społeczne, niebanalne wzornictwo, wykorzystujące i łączące kolor, postacie, obiekty i detal w formę raz minimalistyczną a raz niezwykle bogatą. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy, która jest czynna do 5 maja 2024 r.

 

Multimedia:

Skip to content