NAGRODY DLA WŁOCŁAWSKICH MUZEALNIKÓW

2024-09-12

W dniu 12 września 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbyła się uroczystości wręczenia nagród w konkursach „Dziedzictwo Wieków” oraz „Musejon” Kujawsko-Pomorskie Muzealne Wydarzenie Roku. Wśród nagrodzonych znaleźli się włocławscy muzealnicy.

Nagrody w konkursie „Dziedzictwo Wieków” są przyznawane w dwóch kategoriach – za najlepiej przeprowadzone prace konserwatorskie i restauratorskie oraz za szczególne osiągnięcia związane z opieką nad zabytkami. W bieżącej edycji konkursu w kategorii drugiej medal „Hereditas Saeculorum” otrzymał Piotr Nowakowski, dyrektor muzeum we Włocławku, za konsekwentną pracę na rzecz rozbudowy Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce, gdzie w ostatnich dziesięciu latach zrealizowano m.in. odbudowę zespołu dworsko-parkowego, rekonstrukcję kościoła z Brzeźna, odrestaurowanie i adaptację spichlerza dworskiego oraz odtworzenie młyna wodnego na rzece Lubience.

Nagrody w konkursie „Musejon” Kujawsko-Pomorskie Muzealne Wydarzenie Roku przyznawane są w trzech kategoriach – za realizację wystaw, działalność naukową i wydawniczą oraz za działania edukacyjne i popularyzujące dziedzictwo regionu. W aktualnej, piątej edycji konkursu włocławskie muzeum otrzymało wyróżnienie za publikację „Fajans włocławski. Biennale 1973-1991” autorstwa Karoliny Bandziak-Kwiatkowskiej. W tym roku wręczono także honorową statuetkę „Musejon” za wieloletnią działalność muzealną. Otrzymała ją Krystyna Pawłowska, kustosz i wieloletnia kierownik Muzeum Etnograficznego we Włocławku, autorka niezliczonych publikacji, realizatorka kilkudziesięciu wystaw czasowych i ekspozycji stałych, w tym m.in. scenariuszy wnętrz skansenowskich w Kłóbce.

W ostatnich latach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej było wielokrotnie nagradzane w konkursach ogólnopolskich i wojewódzkich. Za działalność konserwatorską otrzymało m.in. w 2016 r. nagrodę główną w ogólnopolskim konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek zadbany” za rewaloryzację zagrożonej całkowitą degradacją siedziby ziemiańskiej w Kłóbce, a w roku 2020 odebrało wyróżnienie w konkursie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Sybilla” za konserwację kolekcji skrzyń posagowych. Natomiast w piecioletniej historii konkursu „Musejon”, włocławskie muzeum było już wyróżniane we wszystkich kategoriach, w tym dwa razy nagrodą główną – w 2021 r. za akcję #MuzeumWdomu” oraz w 2022 za projekt „Haft kujawski ginie. Nauczmy, ocalmy”. Ponadto w pierwszej edycji konkursu w 2020 r. muzeum otrzymało wyróżnienie za organizację korowodów zapustnych ulicami Włocławka a w edycji ubiegłorocznej aż dwa wyróżnienia – za wystawę stałą „Gospodarka i rolnictwo na dawnej wsi kujawskiej i dobrzyńskiej” oraz za publikację „Świat duchowej wyobraźni. Dewocyjne obrazy pochodzenia fabrycznego”.