MZKiD logo

Muzeum Ziemi Kujawskiej i
Dobrzyńskiej we Włocławku

Nagroda w konkursie „Musejon” dla włocławskiego muzeum


Gdzie:
Muzeum Etnograficzne
Kiedy:
2022-09-23

23 września 2022 r. w Toruniu odbyło się uroczyste wręczenie nagród w III edycji konkursu MUSEJON — Kujawsko-Pomorskie Muzealne Wydarzenie Roku. Jedną z trzech nagród głównych otrzymało Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku za realizację projektu pn. „Haft kujawski ginie. Nauczmy, ocalmy!”

Do konkursu zgłaszane są przedsięwzięcia w trzech kategoriach: Wystawa, Działalność naukowa i wydawnicza oraz Edukacja i regionalizm. W każdej z nich jest przyznawana jedna nagroda — statuetka MUSEJON oraz dwa wyróżnienia.
Podobnie jak w ubiegłym roku, włocławskie muzeum zostało laureatem konkursuw kategorii Edukacja i regionalizm obejmującej działania oświatowe, których celem jest podnoszenie kompetencji społeczeństwa w zakresie szeroko rozumianej kultury oraz promocja i popularyzacja dziedzictwa regionu. Pomysłodawczynią i organizatorką nagrodzonego w tym roku projektu jest p. Beata Wąsik — Kierownik Działu Edukacji i Promocji, natomiast realizatorką jego części teoretycznej p. Dorota Kalinowska — Kustosz Działu Etnograficznego MZKiD.
Prowadzony w 2021 r. projekt pn. „Haft kujawski ginie. Nauczmy, ocalmy!” obejmował cykl 16-godzinnych warsztatów zorganizowanych w czterech ośrodkach — Włocławku, Nieszawie, Osięcinach i Kłóbce. Zajęcia prowadziły doświadczone hafciarki od lat należące do Stowarzyszenia Twórców Ludowych — Henryka Derezińska i Krystyna Zagrabska. W ramach zadania wydano dwuczęściową publikację autorstwa D. Kalinowskiej pt. Haft kujawski wczoraj i dziś. Katalog wzorów będącą podstawowym podręcznikiem, kompendium wiedzy na temat historii i współczesności regionalnego haftu wraz z teką ściegów, motywów oraz wzorów niezbędnych w praktycznej nauce. Podsumowaniem przedsięwzięcia była wystawa, na której pokazano wszystkie etapy nauki oraz dzieła czterdziestu uczestniczek warsztatów pochodzących z Włocławka, dwudziestu miasteczek i wsi z regionu oraz Bydgoszczy, Warszawy i Koszalina. Większość z nich nie miała do czynienia wcześniej w praktyce z haftem kujawskim. Warsztaty dały im możliwość poznania historii oraz praktycznej wiedzy na temat materiałów, charakterystycznych ściegów, motywów oraz zasad kompozycji.
W chwili rozpoczynania prac nad projektem w naszym regionie pozostały aktywne tylko dwie hafciarki. Był to ostateczny moment, żeby podjąć się próby ratowania tej dziedziny rękodzieła ludowego. Zainteresowanie warsztatami i wydawnictwem przerosło oczekiwania organizatorów. W związku z tym muzeum zdecydowało się w 2022 r. na dodruk publikacji, na którą wciąż napływają zamówienia z całej Polski. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Zgłowiączki zaczęły uczyć swoje koleżanki haftu kujawskiego z pomocą Henryki Derezińskiej. W Muzeum Etnograficznym we Włocławku do czerwca 2022 r. prowadzone były warsztaty haftu kujawskiego dla zaawansowanych, będące kontynuacją nagrodzonego projektu. Kilka uczestniczek zajęć zgłosiło swoje prace w konkursie „Moja droga — kujawskie dziedzictwo”, którego wyniki poznamy 8 października br. w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

fot. Andrzej Goiński

 

 

Skip to content