FESTYN FOLKLORYSTYCZNY Z CYKLU „Z ŻYCIA DAWNEJ WSI” PT. „ZDAWINY NA KUJAWACH”

Skansen w Kłóbce
2024-06-30

30 czerwca 2024 r. w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce odbył się pierwszy w sezonie festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Zdawiny na Kujawach”.

Tematem przewodnim imprezy był dawny obrzęd nazywanym zmówinamizdawinami czy zaręczynami. Poprzedzały go rainy, na nie kawaler szedł razem ze swatem. Jeśli został przyjęty, po nich następowały tytułowe zdawiny, które zaprezentował w barwnym, humorystycznym, mówionym gwarą widowisku Zespół Folklorystyczny „Kruszynioki” z Kruszyna.

Poza tym, na scenie wystąpiły dwa zespoły obchodzące w tym roku jubileusz 10-lecia istnienia. Zespół „Polskie Kwiaty” z gminy Chełmża po raz pierwszy zaprezentował się skansenowskiej publiczności w koncercie pt. „Oj zagraj mi muzyko!” w ramach trasy koncertowej dla Pomorza i Kujaw. Natomiast dziecięco-młodzieżowy Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Kujawska” z Chocenia znany jest w Kłóbce. Jego przedstawienia dawnych zabaw, pieśni i tańców kujawskich spotykają się zawsze z entuzjastycznym przyjęciem.

Uczestnicy festynu wzięli ponadto udział m.in. w pokazie sypania wzorów piaskiem, pracach rzemieślniczych i domowych. Szczególne atrakcje czekały na dzieci — warsztaty plecionkarskie, garncarskie, wyrobu pierścionków ze słomy i wianków z polnych kwiatków,  konkursy, zabawa drewnianymi zabawkami, chodzenie na szczudłach, pranie i wyżymanie przy użyciu zabytkowych sprzętów.

Miłośników rękodzieła ludowego i tradycyjnego jadła przyciągały kramy z rzeźbami, wyrobami kowalstwa artystycznego, koszami wiklinowymi, garnkami z gliny, biżuterią, zabawkami z wełny i szmatek, ozdobami ze słomy i masy solnej, torbami, miodem oraz smakołykami przygotowanymi przez regionalnych wystawców.

Multimedia: