FESTYN FOLKLORYSTYCZNY Z CYKLU „Z ŻYCIA DAWNEJ WSI” PT. „ZBIERAJ RUMIANEK, BO ŚWIĘTY JANEK”

Skansen w Kłóbce
2023-06-25

W niedzielę, 25 czerwca na terenie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce odbył się pierwszy w tym sezonie festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Zbieraj rumianek, bo święty Janek”. Uczestnicy imprezy poznali zwyczaje ludowe związane z Nocą Świętojańską. Podczas festynu wystąpiły: Zespół Pieśni i Tańca „Kujawy”, który zaprezentował widowisko oparte na zwyczajach sobótkowych, a także Zespół Folklorystyczny „Dzieci Kujaw” oraz „Spod Strzechy” z Brześcia Kujawskiego w repertuarze „Zabaw i tańców dziecięcych na Kujawach” oraz pieśni kujawskich.

Poza tym przez cały czas trwania imprezy jej uczestnicy brali udział w zajęciach domowych, gospodarskich, rzemieślniczych, używając przy tym zapomnianych już często narzędzi i sprzętów. Szczególne atrakcje czekały na dzieci — konkursy, zabawa drewnianymi zabawkami, chodzenie na szczudłach, pranie i wyżymanie przy użyciu zabytkowych sprzętów, warsztaty plecionkarskie, garncarskie oraz wyrobu rumianków z bibuły i wianków z polnych kwiatków.

Miłośników rękodzieła ludowego i tradycyjnego jadła przyciągały kramy z rzeźbami, wyrobami kowalstwa artystycznego, koszami wiklinowymi, garnkami z gliny, biżuterią, zabawkami z wełny i szmatek, ozdobami ze słomy i masy solnej, torbami, miodem oraz ze swojskim jadłem.

W oczekiwaniu na kolejny festyn folklorystyczny, na który zapraszamy już 6 sierpnia 2023 r., zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z imprezy.

Multimedia: