MZKiD logo

Muzeum Ziemi Kujawskiej i
Dobrzyńskiej we Włocławku

FESTYN FOLKLORYSTYCZNY Z CYKLU „Z ŻYCIA DAWNEJ WSI” PT. „U MŁYNARZA JANKA”


Gdzie:
Skansen w Kłóbce
Kiedy:
2024-09-08

8 września 2024 r. bawiliśmy się w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce na ostatnim w tym roku festynie folklorystycznym z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „U młynarza Janka”.

W dawnej wsi wrzesień był czasem zbierania ostatnich plonów z pól i przygotowywania zapasów na zimę. To od urodzaju, ilości przetworzonych i zgromadzonych produktów zależały najbliższe, zimowe i wiosenne (przednówek) losy rodziny. Wielkie znaczenie miał zbiór zbóż, z których otrzymywano m.in. mąki i kasze. Dawniej mielone w gospodarstwach domowych w żarnach i otłukiwane w stępach, a po rozwinięciu przemysłu młynarskiego przerabiane na różne gatunki w młynach. Widowisko „Tam, koło młyna” w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego „Swojacy” z Baruchowa ukazało scenki z dnia codziennego młynarzy oraz wiązankę piosenek im poświęconych. Poza tym wystąpiły znane i cenione: Kapela „Spod Kowala” oraz Zespół Folklorystyczny „Śmiłowiónki”.

Przygotowane zostanły pokazy dotyczące m.in. mielenia ziarna w młynie wodnym, ustawiania do pracy wiatraka „koźlaka”, wypieku podpłomyków, wyrobu masła i oleju, sypania dywanów kwiatowych z piasku, prac kowalskich.

Dzieci wzięły udział w warsztatach rzeźbiarskich, plecionkarskich, garncarskich, drukowania serwetek, wyklejania wizerunku wiatraka oraz zabawach na wiejskim podwórku.

Na miłośników rękodzieła ludowego i tradycyjnego jadła czekały kramy z rzeźbami, wyrobami kowalstwa artystycznego, plecionkarskimi, garncarskimi, obrazami, biżuterią, ozdobami ze słomy, bibuły, masy solnej oraz ze smakołykami przygotowanymi m.in. przez Koło Gospodyń Wiejskich z Krzewia i Modliborza, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego z Kowala, Fundację Hodowców Polskiej Białej Gęsi i gospodarstwa ekologiczne.

Multimedia:

Skip to content