MZKiD logo

Muzeum Ziemi Kujawskiej i
Dobrzyńskiej we Włocławku

FESTYN FOLKLORYSTYCZNY Z CYKLU „Z ŻYCIA DAWNEJ WSI” PT. „DEPTANIE KAPUSTY”


Gdzie:
Skansen w Kłóbce
Kiedy:
2023-09-10

10 września, w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce, odbył się ostatni w tym roku festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Deptanie kapusty”. O dawnych zwyczajach związanych z przygotowaniami kiszonej kapusty opowiedziały Zespoły Folklorystyczne „Śmiłowiónki” i „Ziemia Kujawska” działające przy Choceńskim Centrum Kultury. Przypomniały one ważny element z życia wiejskiej społeczności, który był również okazją do spotkania w jednej z chałup, podczas którego, oprócz wspólnej pracy polegającej na szatkowaniu, ubijaniu, deptaniu kapusty, plotkowano, opowiadano ciekawe historie, jak również tańczono, śpiewano i raczono się poczęstunkiem przygotowanym przez gospodynię w podzięce za pomoc.

Ponadto na scenie przy karczmie zobaczyliśmy Zespół Folklorystyczny „Kruszynioki” z Kruszyna oraz Paulinę Kozłowską z włocławskiego muzeum, którzy przypomnieli kujawskie melodie i pieśni. Na koniec spotkania „Rodzinna Kapela Pana Jacka” z Sierpca zaprosiła Państwa na wiejską potańcówkę.

W skansenowskich zagrodach odbywały się pokazy szatkowania i ubijania kapusty, suszenia owoców, czyszczenia i obróbki zboża, wyrobu oleju. Na dzieci czekały warsztaty plecionkarskie, garncarskie, druku wzorów z kapusty za pomocą drewnianego stempla i własnoręcznie robionych magnesów z „bohaterką” imprezy.

Miłośników rękodzieła ludowego i tradycyjnego jadła przyciągały kramy z wyrobami sztuki ludowej, rękodzieła i regionalnego jadła przygotowanego m.in. przez Koło Gospodyń Wiejskich z Krzewia czy Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kowalu i gospodarstwa ekologiczne..

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z imprezy.

 

Multimedia:

Skip to content