EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA W MUZEUM WE WŁOCŁAWKU

Muzeum Historii Włocławka
2024-09-14 - 2024-09-15

W 2024 roku Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprosiło mieszkańców naszego miasta na obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Pierwszym wydarzeniem organizowanym z okazji EDD było spotkanie w Muzeum Historii Włocławka pt. Szlaki.Sieci.Połączenia.

W ramach wydarzenia 14 września odbyły się trzy wystąpienia wsparte o specjalnie dedykowane im prezentacje multimedialne:
1. Jakub Szachewicz, Sieć pocztowa i telekomunikacyjna we Włocławku na przełomie XIX i XX wieku.
2. dr Krzysztof Optołowicz, Drogi lądowe na Kujawach na przestrzeni dziejów
3. Tomasz Wąsik, Rola żeglugi wiślanej w gospodarce Włocławka w XIX i XX w.

Natomiast w niedzielę, 15 września spotkaliśmy się na „Rozmowach o archeologii przy kawie – Z wikingami przez Kujawy” z Haraldem Hrodberhtssonem. W ramach „Rozmów o archeologii przy kawie” podyskutowaliśmy z uczestnikami spotkania o kujawskich śladach kontaktów z przybyszami z północy. Skupiliśmy się nie tylko na najnowszych odkryciach, jak miecz z Włocławka czy cmentarzysko w pobliskiej Bodzi, ale powróciliśmy do mało znanych lub czasami nieco zapomnianych artefaktów z Brześcia Kujawskiego czy Borucina. Spotkanie poprowadziła dr Alicja Drozd-Lipińska, Kierownik Działu Archeologicznego Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Multimedia: