DZIEJE SZTUKI W ZARYSIE „Mezopotamia – pierwsze cywilizacje”
17 listopada w gmachu Zbiorów Sztuki odbył się trzeci wykład z cyklu „Dzieje sztuki w zarysie”, który był poświęcony jednemu z najstarszych i najważniejszych centrów kulturowych świata – Mezopotamii. W trakcie spotkania przyjrzeliśmy się początkom cywilizacji, które rozwinęły się w tym regionie, zwłaszcza w kontekście wybitnych osiągnięć artystycznych, zorganizowanej państwowości oraz wprowadzenia pisma.
Przybliżona została sztuka sumeryjska i akadyjska oraz osiągnięcia artystyczne późniejszych kultur: Babilonii, Asyrii oraz starożytnej Persji, które wywarły ogromny wpływ na dalszy rozwój ludzkości. Zaprezentowane zostały przykłady rzeźb i mozaik zdobiących pałace, wznoszone na cześć bogów zigguraty, a także posągi, naczynia ceramiczne, precyzyjne wykonana biżuteria i misternie wykonane pieczęcie. Te dzieła sztuki nie tylko odzwierciedlają artystyczny gust sprzed kilku tysięcy lat, ale także ukazują codzienne życie, wierzenia oraz hierarchię społeczną tamtych czasów.
Spotkanie poprowadził adiunkt z Działu Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku Jerzy Jabczyński. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.