DRUGI FESTYN FOLKLORYSTYCZNY W KŁÓBCE ZA NAMI!

Skansen w Kłóbce
2022-08-07

7 sierpnia 2022 r., na terenie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce odbył się drugi w tym roku festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Plon niesiemy, plon!”. Tym razem motywem przewodnim spotkania były zwyczaje „wieńcowe”, „okrężne”.
Do tematu imprezy nawiązywały pokazy dawnych zajęć domowych i gospodarskich m.in. przygotowywania wieńca dożynkowego, młócenia i czyszczenia zboża, produkcji mąki, kaszy, oleju, wyrobu masła, podpłomyków. Jak na dożynki przystało, nie zabrakło muzyki, pieśni i tańców kujawskich w wykonaniu Zespół Pieśni i Tańca „Kujawy Bachorne Nowe” z Osięcin, Zespołu Folklorystycznego „Kujawioki” z Osięcin oraz Kapeli Ludowej „Echo Kujaw” z Wierzbinka.
Występom towarzyszyło wiele atrakcji, szczególnie dla najmłodszych m.in. warsztaty robienia lalek ze słomy, toczenia naczyń na kole garncarskim, wyplatania koszyczków z wikliny, zabawy na wiejskim podwórku, podglądanie pracy kowala w zabytkowej kuźni. Na miłośników rękodzieła ludowego i tradycyjnego jadła czekały stoiska z rzeźbami, wyrobami kowalstwa artystycznego, plecionkarskimi, garncarskimi, ozdobami ze słomy, bibuły, biżuterią, swojskim jadłem itp.

Na trzeci, ostatni festyn folklorystyczny w tym sezonie zapraszamy „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” zapraszamy już 4 września 2022 r.

Multimedia: