50 NA 50, CZYLI 50 ZABYTKÓW NA 50 LAT MUZEUM HISTORII WŁOCŁAWKA – CZ. VII

2023-09-29

29 września, w siedzibie Muzeum Historii Włocławka przy ul. Szpichlernej 19 odbyło się ósme spotkanie historyczne z okazji jubileuszu 50-lecia instytucji.

Spotkanie poprowadził Marian Cieślak, a poświęcone zostało postaci Józefa Arentowicza, znawcy miar polskich oraz kolekcjonera przyrządów metrologicznych. Pasję swoją połączył z pracą zawodową, pełniąc od 1927 r. funkcję naczelnika Obwodowego Urzędu Miar we Włocławku. Dział Miar i Wag włocławskiego muzeum, zapoczątkowany został w 1973 r., zakupem liczącej ponad 800 eksponatów kolekcji pochodzącej z prywatnego muzeum Józefa Arentowicza. Z tego zbioru na spotkaniu zaprezentowane i omówione zostały wagi różnych systemów i budowy, pełniące funkcje wag: handlowych, domowych i pocztowych.

Przedstawione zostały również odważniki pruskie, rosyjskie i polskie oraz miary pojemności i długości. Uczestnicy spotkania mieli okazję oebjrzeć z bliska manometry, termometry i inne przyrządy precyzyjne pochodzące z włocławskich fabryk: Henryka Neumana i Ignacego Ciechurskiego.

W oczekiwaniu na kolejne spotkanie, na które zapraszamy 27 października 2023 r. o godz. 17.00, zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

Multimedia: