50 NA 50, CZYLI 50 ZABYTKÓW NA 50 LAT MUZEUM HISTORII WŁOCŁAWKA – CZ. V

Muzeum Historii Włocławka
2023-05-26

W piątek, 26 maja, w siedzibie Muzeum Historii Włocławka przy ul. Szpichlernej 19 odbyło się kolejne spotkanie historyczne z okazji jubileuszu 50-lecia Muzeum Historii Włocławka.

Podczas majowego spotkania, które poprowadził Marian Cieślak, kustosz w dziale Numizmatyki, Medalierstwa i Metrologii Historycznej, omówione zostały skarby monet znajdujące się w zbiorach muzeum. Autor pokrótce przybliżył wybrane znaleziska numizmatów we Włocławku i jego najbliższej okolicy, a następnie scharakteryzuje m.in.: XI-wieczny skarb znaleziony w Lubrańcu w 1964 r., monety z okresu brakteatowego odkryte w miejscowości Ujma Duża (1961 r.), skarb fałszywych szelągów krzyżackich i półgroszy Władysława Jagiełły odnaleziony w Przedczu (1968 r.).

Scharakteryzowane zostały także krzyżackie brakteaty ze skarbu z Końca (1984 r.) oraz nowożytny skarb monet z Kruszyna pod Włocławkiem (1980 r.), zawierający szóstaki, orty i tymfy Jana II Kazimierza Wazy, Jana III Sobieskiego (szóstaki i ort) jak również szóstaki pruskie.

W oczekiwaniu na kolejne spotkanie, na które zapraszamy 30 czerwca 2023 r. o godz. 17.00, zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

Multimedia: