Zmarł Andrzej Krystek, dziennikarz Polskiego Radia PiK

Andrzej Krystek przez ponad 50 lat związany był zawodowo z Polskim Radiem Pomorza i Kujaw w Bydgoszczy. W swojej pracy zajmował się między innymi folklorem i regionalną kulturą tradycyjną. Od 1986 r. regularnie odwiedzał Muzeum Etnograficzne we Włocławku a później Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce informując o wystawach etnograficznych, imprezach i wydarzeniach muzealnych. Wielokrotnie przygotowywał reportaże z Korowodów Grup Zapustnych ulicami Włocławka oraz innych imprezy folklorystycznych, które odbyły się na przestrzeni lat. Kontaktował się z pracownikami Działu Etnograficznego Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej prosząc o wypowiedzi na tematy związane z tradycją regionalną, zwyczajami kujawskimi, przeprowadzał wywiady nt. zbiorów i planów rozwoju kolekcji zabytków etnograficznych.

Zapamiętaliśmy Pana Andrzeja jako człowieka niezwykle zaangażowanego w swoja pracę, którą traktował w kategoriach przekraczających zawodowe ramy. Był dziennikarzem niezwykle dociekliwym. Pytania, które stawiał przed rozmówcą świadczyły o gruntownym przygotowaniu do rozmowy i znawstwie. Jako dziennikarza Pana Andrzeja cechowała umiejętność słuchania i cierpliwego „prowadzenia” rozmówcy. Kujawska kultura ludowa była Jego wielką pasją.

Michał Kwiatkowski

Korowód Grup Zapustnych ulicami Włocławka, 2015 r., fot. J. Czerwiński