MZKiD logo

Muzeum Ziemi Kujawskiej i
Dobrzyńskiej we Włocławku

Występ Zespołu „Rzgowianie” w skansenie w Kłóbce


Gdzie:
Skansen w Kłóbce
Kiedy:
2022-05-28

Zwiedzający w sobotę 28 maja br. Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce, o godz. 12.00, mogą liczyć na dodatkową atrakcję w postaci występu Zespołu Pieśni i Tańca „Rzgowianie” w Koncercie wiosennym z przytupem.
Zespół utworzony został przy Gminnym Ośrodku Kultury w Rzgowie w roku 1985. Inauguracyjny występ „Rzgowian” odbył się 30 kwietnia tego samego roku, podczas którego tancerze zaprezentowali się w suicie mazowieckiej. Do 1987 r. grupa taneczna w składzie 16-osobowym brała udział w imprezach na szczeblu gminy, stopniowo poszerzając swoje szeregi i wzbogacając repertuar. Od 1988 r. zespół uczestniczył w międzynarodowych wydarzeniach folklorystycznych. W swojej 37-letniej działalności „Rzgowianie” prezentowali tańce następujących regionów: łowickie, krakowskie, rzeszowskie, lubelskie, góralskie, nowosądeckie, szlacheckie, spiskie. Obecnie Zespół Pieśni i Tańca liczy 112 członków, ćwiczy w czterech grupach wiekowych, a do tańca przygrywa mu 4-osobowa kapela. W Kłóbce wystąpią dwie najstarsze grupy, z którymi pracują Renata Furga i Jarosław Rychlewski.
Jeśli dopisze pogoda, to od godz. 11.00 kramy z wyrobami sztuki i rękodzieła ludowego wystawi czterech regionalnych twórców.
Zachęcamy do odwiedzenia skansenu. Wstęp w cenie obowiązujących biletów.

Skip to content