MZKiD logo

Muzeum Ziemi Kujawskiej i
Dobrzyńskiej we Włocławku

Wystawa czasowa „Paleta Kujaw. Ikonografia regionu w malarstwie, grafice i rysunku” przedłużona do 24 września


Gdzie:
Zbiory Sztuki
Kiedy:
2023-05-26 - 2023-09-24

Ze względu na wielkie zainteresowanie wystawą czasową oraz towarzyszącą jej ofertą edukacyjną Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej zdecydowało o przedłużeniu czasu jej ekspozycji do 24 września 2023 r.

Jest to przekrojowa prezentacja widoków Kujaw ukazanych na ponad 100 obrazach, grafikach oraz rysunkach powstałych od początku XX w. do lat 90. ubiegłego stulecia. Zgromadzone prace przedstawiają krajobrazy pól, wsi, miast i miasteczek, jezior, rzek oraz obiektów sakralnych i dworów. Wystawa obejmuje dzieła 40 artystów — głównie lokalnych, ale także pochodzących spoza regionu, urzeczonych pięknem Kujaw. Z szerokiego grona twórców należy wymienić chociażby Franciszka Kwiatkowskiego, Jana Stępnia, Henrykę Królikowską, Leona Płoszaya, Henryka Czamana czy Zdzisława Szmidta. Obrazy ukazują region o każdej porze roku oraz jego zabytki w różnorodnych ujęciach, dzięki zastosowaniu szerokiego wachlarza stylów i technik plastycznych, takich jak malarstwo olejne, akwarela, tempera, pastel, rysunek tuszem oraz grafika. Dodatkowym walorem wystawy jest możliwość poznania miejsc i obiektów już nieistniejących lub przekształconych, które przetrwały tylko na prezentowanych dziełach, jak dwór w Dąbiu Kujawskim czy przedwojenna kaplica w Wieńcu Zdroju.

Wystawa została przygotowana ze zbiorów Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

 

 

Skip to content