WYRÓŻNIENIA W KONKURSIE „MUSEJON” DLA WŁOCŁAWSKIEGO MUZEUM

Muzeum EtnograficzneSkansen w Kłóbce
2023-09-12

12 września 2023 r. w Muzeum Handlu Wiślanego FLIS w Grudziądzu odbyło się uroczyste wręczenie nagród w IV edycji konkursu MUSEJON — Kujawsko-Pomorskie Muzealne Wydarzenie Roku. Dwa spośród sześciu wyróżnień otrzymało Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

W kategorii Działalność Naukowa i Wydawnicza była to publikacja „Świat duchowej wyobraźni. Dewocyjne obrazy pochodzenia fabrycznego”, autorstwa Krystyny Pawłowskiej, wydana przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Album jest dostępny w sprzedaży stacjonarnie w naszych oddziałach oraz w SKLEPIE INTERNETOWYM

W kategorii Wystawa wyróżniona została „Gospodarka i rolnictwo na dawnej wsi kujawskiej i dobrzyńskiej” autorstwa Elizy Sutkowskiej. Ekspozycję można oglądać w Spichlerzu dworskim na terenie Kujawsko-Dobrzyńskiego parku Etograficznego w Kłóbce. Więcej informacji znajduje się TUTAJ.

Do konkursu zgłaszane są przedsięwzięcia w trzech kategoriach: Wystawa, Działalność naukowa i wydawnicza oraz Edukacja i regionalizm.

W kategorii Wystawa nagrodę otrzymało Muzeum im. ks. Dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu za wystawę „Muzeum Handlu Wiślanego”; wyróżnienia trafiły do:

• Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu za wystawę „Tatuaż. Symbol-Piętno-Piękno”
  • Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku za wystawę „Gospodarka i rolnictwo na dawnej wsi kujawskiej i dobrzyńskiej”.

W kategorii Działalność Naukowa i Wydawnicza wyróżnione zostały dwie publikacje:

• „Świat duchowej wyobraźni. Dewocyjne obrazy pochodzenia fabrycznego”, wydaną przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku
  • „Stary” Rypin. Wczesnośredniowieczna perła międzyrzecza Wisły, Drwęcy i Skry wydaną przez Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej.

W kategorii Edukacja i Regionalizm wyróżniono:

• Muzeum Solca im. Księcia Przemysła w Solcu Kujawskim za projekt „Solec Otwarte miasto”
  • Muzeum Okręgowe w Toruniu za projekt „Jestem Wolny Jestem Sobą”.

Honorową statuetką Musejon wyróżniliśmy za wieloletnią działalność muzealną Irenę Borowczak, starszego kustosza i kierownika działu numizmatyki Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP