OFERTA EDUKACYJNA – „Za siódmą górę. Motyw drogi i wędrowania w polskiej kulturze ludowej”

Muzeum Etnograficzne

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza do skorzystania z nowej oferty edukacyjnej towarzyszącej wystawie czasowej pt. „Za siódmą górę. Motyw drogi i wędrowania w polskiej kulturze ludowej”. Zajęcia odbywają się w Muzeum Etnograficznym ul. Bulwary Marszałka J. Piłsudskiego 6.

Lekcja muzealna
„Wędrowcy, rozbójnicy i włóczędzy. Opowieść o ludziach i drodze w kulturze ludowej”. Droga i związane z nią zjawiska kulturowe przez swoją różnorodność stanowią ciekawy temat do rozważań. Nie mniej fascynujące może być konfrontowanie własnych przemyśleń i doświadczeń w tym zakresie z obrazem z przeszłości. Dlaczego podróżowano, jak przygotowywano się do drogi, jak dalekie dystanse pokonywano, z jakich urządzeń i zdobyczy techniki korzystano, czy wędrówka była niebezpieczna? Cząstkę wiedzy na ten temat odnaleźć można na ekspozycji muzealnej pt. „Za siódmą górę. Motyw drogi i wędrowania w polskiej kulturze ludowej”, ukazującej wybrane aspekty wędrowania i podróżowania realizowane przez niższe warstwy społeczne w realiach XIX w. i 1. poł. XX w. na ziemiach polskich. Ilustracją dla opowieści o drodze są tworzące ekspozycję muzealia i fotografie. Stanowią doskonały pretekst by wybrane wątki potraktować szerzej podczas lekcji muzealnej. Wśród poruszanych zagadnień znajdą się takie kwestie jak ubiór i ekwipunek, motywacje i cele skłaniające do opuszczenia domu, sylwetki ludzi związanych z drogą ze względu na styl życia (tytułowi wędrowcy, rozbójnicy i włóczędzy), ale też postrzeganie symboliczne drogi, która chyba najpełniej manifestowała się w wierzeniach ludowych dotyczących końca życia. Muzealna lekcja jest doskonałą okazją do zagłębienia się w tematykę drogi, będącej istotnym elementem pejzażu kulturowego ziem polskich XIX w. oraz 1. poł. XX w.
zajęcia adresowane są do starszych klas szkół podstawowych i dorosłych,
czas trwania zajęć: ok. 45 min,
koszt lekcji: bilet wstępu 5zł od osoby + 20 zł od grupy,
prowadzący: Michał Kwiatkowski, zgłoszenia – tel. 883 374 664 lub m.kwiatkowski@muzeum.wloclawek.pl.

Warsztaty
„Podróże małe i duże” to zajęcia, których tematem przewodnim jest podróż w XIX w. i 1. poł. XX w., aby się w nią wybrać wcielimy się w różne role za pomocą przygotowanych rekwizytów charakterystycznych dla szewca, kotlarza, druciarza, kowala, lekarza/ aptekarza, snycerza, dziada, emigranta i innych. Warsztaty będą miały charakter zabawy sensorycznej, która w głównej mierze pobudzi zmysł dotyku.
zajęcia skierowane są do grup przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych,
czas trwania zajęć: 60–90 minut,
koszt warsztatów: bilet wstępu 3 zł od osoby (dzieci do lat 7 wstęp wolny) + 5 zł opłata od uczestnika za udział w warsztatach,
prowadzący warsztaty: Urszula Adamczyk, zgłoszenia: tel. 54 232 30 01.

___________________________________________________________________________

Uczniów, nauczycieli i dorosłych zainteresowanych ofertą edukacyjną prosimy o wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału wybranych zajęć. Odbywają się one od wtorku do czwartku, w godzinach od 10.00 do 14.30.
Czas realizacji zajęć kończy się wraz z zamknięciem wystawy dnia: 29 kwietnia 2022 r.