KONKURS TOWARZYSZĄCY WYSTAWIE CZASOWEJ „NIKIFOR” – PYTANIE 2

Zbiory Sztuki
2022-11-16

Gratulujemy Pani Barbarze, która poprawnie odpowiedziała jako pierwsza, prawdziwe imię Nikifora to Epifaniusz Drowniak.

Nikifor, czyli Epifaniusz Drowniak, urodził się 21 maja 1895 r. i zmarł 10 października 1968 r. w Krynicy-Zdroju. Z pochodzenia był Łemkiem, synem Eudokii Drowniak — ubogiej, głuchoniemej łemkowskiej żebraczki, która trudniła się m.in. noszeniem wody do krynickich schronisk i pensjonatów. Jego ojciec jest nieznany. Nikifor żył samotnie, w nędzy, przez większość życia będąc uważanym za niepełnosprawnego intelektualnie. Mówił bełkotliwie i niewyraźnie. Talent samouka odkryty został już w latach 30. XX w. przez Romana Turyna i przebywających w Paryżu kapistów. Po II wojnie światowej wysiedlono go z Krynicy w okolice Szczecina, skąd trzykrotnie wracał pieszo do rodzinnego miasta. Dzięki staraniom Elli i Andrzeja Banachów, krytyków sztuki z Krakowa, dzieła Nikifora zaczęły gościć w galeriach: w Polsce, Francji, Holandii, Izraelu, Belgii, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Ten najwybitniejszy i najbardziej znany artysta tworzący w nurcie prymitywizmu. Pozostaje do dziś postacią tajemniczą i całkowicie pochłoniętą malarską pasją.

Pytanie 2
Jakimi Farbami malował Nikifor?

Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres e-mail: konkursmzkid@gmail.com (w tytule prosimy podać nazwę konkursu). Każda pierwsza prawidłowo udzielona odpowiedź zostanie nagrodzona. Osoba, która uzyska największą liczbę poprawnych odpowiedzi otrzyma nagrodę główną — album „ZAGAJEWSKI RZEŹBA/ SCULPTURE”.

Wystawa została przedłużona do 4 grudnia 2022 r. Zachęcamy do jej zwiedzania, więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie internetowej www.muzeum.wloclawek.pl .