KONKURS „PODRÓŻE MAŁE I DUŻE” – PYTANIE 7

Muzeum Etnograficzne
2022-03-31

Jak co czwartek przygotowaliśmy dla Was następne pytanie konkursowe dotyczące wystawy „Za siódmą górę. Motyw drogi i wędrowania w polskiej kulturze ludowej”. Zapraszamy do nadsyłania odpowiedzi na adres konkursmzkid@gmail.com.
Pytanie: „Ochweśnicy” byli wędrownymi sprzedawcami świętych obrazów (dlatego nazywano ich też „obraźnikami”). Czym jeszcze handlowali?
Gratulujemy Pani Beacie za udzielenie prawidłowej odpowiedzi na pytanie: Co zabierano w ekwipunku podróżując do Ameryki a jeśli emigrantom nie udało się tej rzeczy spakować, prosili o nią swoje rodziny w listach?

W podróż zabierano niezbędne rzeczy takie, jak: jedzenie, wodę, odzież, pieniądze, ale oprócz tego również pierzynę. Jeżeli jej nie wzięto proszono o nią często w listach do rodziny. Prawdopodobnie wynikało to z długiej podróży i niewystarczającej ilości takich przedmiotów do wypoczynku w trakcie rejsu, jak również wysokich cen pierzyny za granicą.