KONKURS „PODRÓŻE MAŁE I DUŻE” – PYTANIE 6

Muzeum Etnograficzne
2022-03-24

To już 6 pytanie w konkursie „PODRÓŻE MAŁE I DUŻE” i nie ostatnie 🙂
W XIX w. droga – oprócz krótkich wypraw na jarmarki czy targi – wiodła w odleglejsze miejsca. Dalsze podróże związane były z emigracją zarobkową. Na saksy wyjeżdżano na zachód Europy, głównie do Niemiec. Dużo większym wyzwaniem były podróże “za ocean”, do Ameryki (przede wszystkim Stanów Zjednoczonych i Brazylii). Wśród elementów ekwipunku podróżujących do Ameryki spotykany był pewien przedmiot, nie związany bezpośrednio z podróżą. Jeśli emigrantom nie udało się tej rzeczy spakować, prosili o nią swoje rodziny w listach? Dla ułatwienia dodajemy, że ów tajemniczy przedmiot związany był nie z pracą a z odpoczynkiem.
Odpowiedzi przesyłajcie na adres: konkursmzkid@gmail.com

Gratulujemy Pani Beacie, która prawidłowo odpowiedziała na pytanie: W jakich porach roku odbywały się największe jarmarki?
Największe jarmarki dobywały się wiosną i jesienią. Wiosną kupowano i sprzedawano zwierzęta gospodarskie, a także wełnę, skóry czy lniane płótna. Jesienią, po zakończeniu zbioru plonów handlowano zbożem i innymi płodami rolnymi.