MZKiD logo

Muzeum Ziemi Kujawskiej i
Dobrzyńskiej we Włocławku

FINAŁ KONKURSU „MIECZYSŁAW WOŹNICKI”


Gdzie:
Zbiory Sztuki
Kiedy:

Gratulujemy Pani Monice, która prawidłowo odpowiedziała jako pierwsza na zeszłotygodniowe pytanie, że monogramem, którym sygnował swoje prace Mieczysław Woźnicki są pierwsze litery jego imienia i nazwiska — MW.

M. Woźnicki zawsze sygnował prace charakterystycznym monogramem łączonym MW, który występuje w kilku wariantach. Pierwszy składa się z łamanej linii, rysowanej z matematyczną dokładnością, która bywała bardzo cienka lub przeciwnie — wyjątkowo szeroka. Drugi to logotyp składający się z trzech trójkątów, który niekiedy staje się częścią kompozycji. Sygnatury były umieszczane zawsze przy krawędzi brystolu, na różnych wysokościach. Twórczość Mieczysława Woźnickiego bardzo wyróżnia się na tle innych włocławskich artystów odwołaniami do kubizmu i formizmu. Można powiedzieć, że był jedynym artystą w regionie tworzącym w tej stylistyce.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w konkursie. Prawidłowo na największą liczbę pytań odpowiedziała Pani Beata, która otrzymuje w nagrodę album „Wacław Bębnowski”.

Skip to content