Muzeum w Nieszawie
Adres
ul. Mickiewicza 6
87-730 Nieszawa
Telefony
54 283-81-68
883 374 668
Koordynaty GPS
52°50’08.5"N,18°54’07.2"E
O oddziale
Muzeum biograficzne Stanisława Noakowskiego w Nieszawie zostało utworzone w 1934 r. i działało do wybuchu II wojny światowej. Mieściło się ono na plebanii, czyli budynku, w którym urodził się St. Noakowski. Obecne muzeum zostało otwarte jako oddział Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej w 1983 r., a w roku 2010 przeprowadzono jego gruntowną modernizację połączoną z rozbudową.
Zaplanuj wizytę
Muzeum mieści się w klasycystycznym domu z 1 poł. XIX w., usytuowanym w północnej pierzei nieszawskiego rynku, w którym rodzina Noakowskich mieszkała w latach 1868-1877. Poza ekspozycją stałą muzeum prezentuje wystawy czasowe. Ponadto jako muzeum monograficzne gromadzi dokumenty i pamiątki związane ze St. Noakowskim, a także materiały archiwalne związane z historią Nieszawy.
Wystawy stałe mają charakter monograficzny. Dwie sale na parterze dokumentują życie i twórczość wybitnego teoretyka architektury, pedagoga, rysownika i malarza Stanisława Noakowskiego (1867-1928). Pierwsza część wystawy ma charakter biograficzny i mieści się w zaaranżowanym gabinecie rejenta. W drugiej prezentowane są rysunki i akwarele autorstwa St. Noakowskiego pochodzące z lat 1916-1925. Ta część ekspozycji mieści się w zrekonstruowanym salonie z l. 70. XIX w.
Na pierwszym piętrze ulokowane są ekspozycje poświęcone nauczycielowi St. Noakowskiego – Ludwikowi Bouchardowi (1828-1912), krytykowi sztuki, malarzowi i pedagogowi. Na ekspozycji znajdują się obrazy olejne, akwarele, rysunki, wyroby ceramiczne oraz meble projektowane przez L. Boucharda. Podobnie jak ekspozycje stałe parteru tak i te na piętrze zostały urządzone z dbałością o odtworzenie klimatu mieszczańskich wnętrz z 2 połowy XIX w.
Muzeum St. Noakowskiego posiada także wielofunkcyjną salę wyposażoną w multimedia, w której organizowane są wystawy czasowe, koncerty, wieczory historyczne i projekcje filmowe. Muzeum jest dostosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych.
LUDWIK BOUCHARD – NAUCZYCIEL RYSUNKU STANISŁAWA NOAKOWSKIEGO
Ekspozycja poświęcona nauczycielowi Stanisława Noakowskiego – Ludwikowi Bouchardowi (1828-1912), krytykowi sztuki, malarzowi i pedagogowi. Na wystawie znajdują się obrazy olejne, akwarele, rysunki, wyroby ceramiczne oraz meble projektowane przez L. Boucharda. Ekspozycje zostały urządzone z dbałością o odtworzenie klimatu mieszczańskich wnętrz …
ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ STANISŁAWA NOAKOWSKIEGO
Wystawa ma charakter monograficzny. Dokumentuje życie i twórczość wybitnego teoretyka architektury, pedagoga, rysownika i malarza Stanisława Noakowskiego (1867-1928).
Wiesław Dembski (1933–2017). Mezzotinty
Od 10 listopada, w Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie prezentowana jest wystawa czasowa „Wiesław Dembski (1933–2017). Mezzotinty”. Na ekspozycji znalazły się grafiki autorstwa Wiesława Dembskiego, pochodzącego z Ciechocinka, profesora gdańskiej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych. Dzieła należą do zbioru rycin podarowanych …
KALENDARIUM – STYCZEŃ 2025
Zachęcamy do zapoznania się ze styczniowym kalendarzem imprez i wydarzeń organizowanych przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.
KALENDARIUM – GRUDZIEŃ 2024
Zachęcamy do zapoznania się z grudniowym kalendarzem imprez i wydarzeń organizowanych przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.
KALENDARIUM – LISTOPAD 2024
Zachęcamy do zapoznania się z listopadowym kalendarzem imprez i wydarzeń organizowanych przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.
WERNISAŻ WYSTAWY „Wiesław Dembski (1933–2017). Mezzotinty”
W dniu 10 listopada, o godz. 15.00, w Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie zostanie otwarta wystawa czasowa „Wiesław Dembski (1933–2017). Mezzotinty”. Na ekspozycji znajdą się grafiki autorstwa Wiesława Dembskiego, pochodzącego z Ciechocinka, profesora gdańskiej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych. Dzieła należą …
WERNISAŻ WYSTAWY Dorota Sobolewska „24 426”. Instalacja graficzna
8 września 2024 r. w Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie odbyło się otwarcie wystawy instalacji graficznej Doroty Sobolewskiej pt. “24426”. Wernisaż poprzedziła prelekcja Bogusławy Tartakowskiej, kustosza ds. zbiorów Muzeum Stutthof w Sztutowie pt. “Historia obozu Stutthof na przykładzie wybranych obiektów z kolekcji muzealnej”. Wystawę można …
ESKAPADA. POZNAJ SWÓJ REGION Z PRZEWODNIKIEM 2024
W ramach akcji „Eskapada. Poznaj swój region z przewodnikiem” odbywającej się 27 i 28 kwietnia 2024 r wspólnie zwiedzaliśmy wszystkie oddziały naszego Muzeum. Celem X już edycji imprezy jest propagowanie różnych form zwiedzania, poznawanie regionu i korzystanie z atrakcji turystycznych …
50 NA 50, CZYLI 50 ZABYTKÓW NA 50 LAT MUZEUM HISTORII WŁOCŁAWKA – CZ. X
26 stycznia w siedzibie Muzeum Historii Włocławka przy ul. Szpichlernej 19 odbyło się ostatnie – dziesiąte – spotkanie z serii spotkań historycznych przygotowanych z okazji jubileuszu 50-lecia Muzeum Historii Włocławka. Podczas styczniowego spotkania prowadzonego przez Tomasza Wąsika, kierownika Muzeum Historii …
WERNISAŻ WYSTAWY „Nieszawa — wędrujące miasto”
4 czerwca 2023 r. w Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie odbył się wernisaż wystawy czasowej „Nieszawa — wędrujące miasto”. Jest to prezentacja archiwalnych fotografii dwóch nieszawskich kronikarzy, Józefa Spornego i Czesława Świeczkowskiego ze zbiorów własnych muzeum oraz zdjęć z kolekcji …